Remont generalny kolejność prac

Zaczynając remont generalny, warto dowiedzieć się jaka jest prawidłowa kolejność wykonywania prac remontowych. Pomoże to uniknąć komplikacji i ewentualnych zniszczeń. W tym artykule przedstawimy, jak przeprowadzić remont krok po kroku.

Projekt i harmonogram

Plan, projekt wnętrz i harmonogram prac pozwalają przeprowadzić remont w sposób zorganizowany, uporządkowany i bezstresowy. Dzięki temu można przewidzieć efekt końcowy i dobrze przygotować się do każdego etapu, by uniknąć niespodzianek i problemów. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie przeanalizować obecną instalację. Wymaga to sprawdzenia schematów rur, przewodów elektrycznych, połączeń i lokalizacji głównych elementów, takich jak zawory, liczniki.

W Alfa Styl zajmujemy się projektowaniem i kompleksowym wykańczaniem wnętrz. Przygotowujemy projekty aranżacji wnętrz, pomagamy w doborze kolorystyki, stylu, materiałów wykończeniowych i konkretnych produktów oraz dostarczamy wizualizacje. Oprócz tego oferujemy kompleksowe wykończenie, czyli wykonanie wszystkich robót za Ciebie.

Przygotowanie i zabezpieczenie terenu

Rozpoczynając remont, należy najpierw posprzątać i wynieść wszystko, co sie da. Usunąć bałagan, wynieść meble, zdemontować urządzenia i oświetlenie. Wszystkie pozostałe elementy, których nie da się zdemontować i wynieść, a które mają pozostać, należy zabezpieczyć, na przykład folią i taśmą.

Demontaż i zrywanie okładzin

Następnie przychodzi pora na zerwanie okładzin i materiałów wykończeniowych, które są do wymiany. Na tym etapie można skuć płytki, zerwać panele podłogowe, tapety, boazerie i wszelkie inne okładziny, a także można zdemontować urządzenia sanitarne. Czasem się zdarza, że trzeba zedrzeć ze ścian i sufitów farby i tynki, ponieważ były one malowane tak wiele razy, że utworzyły się nieestetyczne, nierówne nawarstwienia.

Prace związane z instalacjami

Do tak przygotowanego mieszkania mogą wejść specjaliści od instalacji. W mieszkaniach w starym budownictwie często trzeba wymienić instalacje – przeprowadzić modernizację, na przykład instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, czy systemu ogrzewania. W przypadku bloków mieszkalnych konieczne może być uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy budynku na przeprowadzenie prac i wprowadzenie zmian.

Jeśli materiały i urządzenia instalacyjne zostały zakupione i przygotowane, można przystąpić do demontażu istniejących przewodów i elementów instalacji. Po usunięciu ich i oczyszczeniu terenu, specjaliści układają i montują nową instalację. Prace te powinny być wykonywane przez doświadczonych elektryków, czy hydraulików, zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami technicznymi. Wymaga to dokładnego zaplanowania przebiegu rur, ich połączeń oraz umiejscowienia poszczególnych elementów instalacyjnych.

Ściany i sufity

Po zakończeniu prac instalacyjnych przystępuje się do wyrównywania ścian i sufitów. Najczęściej stosuje się do tego szpachlowanie gładzią, na przykład gipsową, która pozwolą na uzyskanie gładkich powierzchni, gotowych do malowania lub tapetowania. Rodzaj tynku lub gładzi zależy też od pomieszczenia. Na przykład, w łazience nie powinno się aplikować gładzi gipsowej, ponieważ nie jest ona odporna na wilgoć. Za to wykorzystuje się płytki ceramiczne, bądź tynki cementowo-wapienne.

Wykończenie ścian remont generalny
Wykończenie ścian remont generalny

Po wyschnięciu szpachlówki przystępuje się do szlifowania ścian i sufitów, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Używa się do tego papieru ściernego o różnej gradacji. Na przygotowane powierzchnie nanosi się warstwę gruntu, co poprawia przyczepność farby, zapobiega powstawaniu plam i ułatwia równomierne pokrycie farbą.

Teraz można wykonać malowanie ścian i sufitów, bądź tapetowanie. W typowym harmonogramie prac remontowych, malowanie ścian wykonuje się zazwyczaj przed pracami wykończeniowymi na podłogach. Istnieją ku temu dobre powody. Szpachlowanie i malowanie sufitów i ścian przed wykonaniem nowych podłóg pozwala uniknąć przypadkowego zabrudzenia lub uszkodzenia nowej podłogi farbą (czy też klejem przy tapetowaniu).Wykończenie podłogi

Położenie warstw wykończeniowych na podłogę odbywa się już po wykończeniu ścian i sufitów. Kolejnym etapem są prace związane z podłogami. W zależności od wybranego materiału, może to być położenie płytek ceramicznych, parkietu, paneli lub innej wykładziny podłogowej. Ważne jest, aby przed położeniem tych warstw podłoga była dobrze wypoziomowana. W zależności od materiału wykończeniowego oraz rodzaju pomieszczenia, stosuje się różne warstwy pod tą wierzchnią.

Montaż stałych mebli i urządzeń

Na tym etapie montuje się stałe elementy takie jak drzwi wewnętrzne, oświetlenie, grzejniki oraz urządzenia sanitarne. Jest to również czas na wykonanie prac stolarskich, takich jak meble na wymiar do zabudowy i montaż urządzeń AGD.


Zobacz więcej artykułów z kategorii Jak zrobić remont?

Podobają Ci się nasze projekty i realizacje?

Skontaktuj się z nami

Napisz komentarz