Meble na wymiar

Meble są jednym z elementów najmocniej wpływających na ostateczny efekt i kształt przestrzeni. Wybór między meblami na wymiar a gotowymi zestawami to decyzja, którą projektant musi podjąć, mając na uwadze potrzeby klienta, styl wnętrza oraz budżet.

Dopasowanie do przestrzeni jest jednym z najważniejszych czynników, które projektant bierze pod uwagę. Meble na wymiar pozwalają na idealne dopasowanie do kształtu i wymiarów pomieszczenia, eliminując problemy z nietypowymi kształtami, niewykorzystanym miejscem, czy też niedopasowaniem do ścian i kątów.

Gotowe rozwiązania mogą być tańsze i bardziej przystępne, ale nie zawsze idealnie wpasowują się w konkretne miejsce. Przez to meble na wymiar stają się atrakcyjną opcją, zapewniającą optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Personalizacja

Zaletą mebli na wymiar nie jest jedynie dopasowanie do dostępnej przestrzeni. Funkcjonalność stanowi istotny czynnik decydujący przy wyborze mebli. Meble na zamówienie dają możliwość pełnej personalizacji, co pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb. Projektant może określić wymiary, ale także zaprojektować układ przestrzenny wnętrza mebla i dostosować elementy:

 • szuflady: miejsce, ilość, głębokość, wysokość, wygląd uchwytu lub inny sposób otwierania, np. tip on lub na klucz,
 • półki: ilość, głębokość, wysokość,
 • drążki: ilość, długość, wysokość,
 • drzwi: wielkość, ilość, sposób otwarcia, np. przesuwne, rozwierane, z uchwytem lub tip on,
 • nóżki: styl, wysokość, widoczność: widoczne lub z cokołem,
 • wysokość całego mebla: standardowa, niższa lub pełna wysokość pomieszczenia,
 • materiały, kolory, tekstury wykończenia, przeszklenia, lustra,
 • styl, detale.

W przypadku zakupu gotowych mebli wybór jest ograniczony wyłącznie do dostępnych wariantów i kombinacji.

Garderoba - meble na wymiar
Garderoba – meble na wymiar

Meble na wymiar – unikalność

W dzisiejszych czasach rynek meblowy obfituje w gotowe rozwiązania dostępne w popularnych sieciach sklepów meblowych. Dlatego coraz więcej osób zaczyna dostrzegać wartość unikalności i spersonalizowanego podejścia do aranżacji wnętrz. Popularność, masowa dostępność i przystępność cenowa niektórych sklepów meblowych sprawia, że ich meble są rozpoznawalne. Okazuje się, że widząc wnętrze czyjegoś mieszkania można łatwo rozpoznać, z jakiego sklepu i za jaką cenę zakupił meble. Nie jest to pozytywnym zjawiskiem, ponieważ takie meble zaczynają być postrzegane jako kicz. Meble na wymiar stają się wyrazem indywidualnego stylu i gustu.

Meble na wymiar są stworzone z myślą o konkretnym kliencie i jego wnętrzu. W przeciwieństwie do gotowych mebli z sieciówek, które często opierają się na powszechnie akceptowanych trendach, dają możliwość niemal dowolnego dostosowania do unikalnych potrzeb i gustu klienta.

Nowoczesne meble na wymiar do salonu
Nowoczesne meble na wymiar do salonu

Jakość wykonania i materiałów

Gotowe meble z popularnych sklepów często przegrywają z meblami na wymiar pod względem trwałości, jakości wykonania i estetyki. Meble na zamówienie pozwalają na wybór wysokiej jakości materiałów, co przekłada się na ich solidność. W przypadku mebli na wymiar projektant i klient mają możliwość wyboru jakości, półki cenowej i rodzaju materiału, a także koloru i wykończenia.

 • drewno lite – dębowe, bukowe, orzechowe, sosnowe – to najpopularniejsze wybory. Drewna liściaste są twardsze i ciemniejsze i droższe niż iglaste,
 • płyta wiórowa (MDF) – materiał wykonany z włókien drewnianych, sklejonych ze sobą pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. Jest to powszechnie stosowany materiał ze względu na stosunkowo niską cenę,
 • sklejka – składa się z cienkich warstw drewna sklejonych ze sobą, jest lekka i wytrzymała, często stosowana do produkcji mebli o nietypowych kształtach,
 • okleina laminowana jest często używana do wykończenia powierzchni płyt MDF. To cienka warstwa materiału, najczęściej papieru impregnowanego żywicą, pokryta warstwą ochronną. Może imitować różne tekstury i kolory,
 • stal, aluminium i miedź wykorzystuje się do produkcji różnych elementów mebli, szczególnie w nowoczesnym i industrialnym designie. Mogą stanowić konstrukcyjne elementy, takie jak nogi czy ramy, jak i ozdobne dodatki,
 • szkło stosuje się w produkcji blatów stołów, półek czy drzwi witrynek. Często wykorzystywane by nadać lekkości i nowoczesności,
 • tworzywa sztuczne są lekkie, tanie, łatwe w utrzymaniu czystości i dostępne w różnych kolorach.
 • skóra i materiały tapicerskie wykorzystuje się jako obicia sof, foteli i krzeseł,
 • w luksusowych meblach można spotkać blaty stołów czy półki wykonane z kamienia naturalnego lub ceramiki,
 • żywica epoksydowa stała się w ostatnich latach popularna. Wykonuje się z niej na przykład blaty, w postaci odlewów z zatopionymi w niej elementami takimi jak drewno, ozdoby, kamienie, elementy naturalne.

Sprawdź nasz najnowszy wpis na blogu:

Koszty

Meble na zamówienie mogą być droższym rozwiązaniem, zarówno pod względem czasu, jak i kosztów. Proces projektowania i produkcji jest być bardziej skomplikowany i wymaga więcej czasu niż zakup gotowego zestawu. Warto zastanowić się nad dostępnym budżetem, aby znaleźć optymalne rozwiązanie. Mimo wszystko wybór mebli na wymiar nie musi oznaczać drastycznie większych kosztów. Wykonawcy oferują różne rozwiązania, dostosowane do różnych budżetów. Wybór wysokiej jakości mebli to inwestycja w trwałość, która z czasem może okazać się bardziej opłacalna niż częste wymienianie tanich, masowych mebli.

Jak zaprojektować i zamówić meble na wymiar?

W projektanci Alfa Styl, podczas projektowania wnętrz całego mieszkania, sporządzają również projekty mebli na wymiar. Wystarczy, że klient sprecyzuje, które meble chciałby w postaci mebli na wymiar oraz opisze cechy, które go interesują. Podczas konsultacji z projektantem zostaną ustalone wytyczne, według których powstanie projekt. Klient nie musi niczego projektować ani zamawiać, wszystkim zajmą się projektanci. Klient może natomiast konsultować swoją wizję i zaakceptować gotowy projekt, nie musi też zajmować się poszukiwaniem wykonawcy i składaniem zamówienia, ponieważ w Alfa Styl mamy zaufanych wykonawców, u których składamy zamówienie i dbamy o to, by zostało zrealizowane zgodnie z projektem.

Projekt wykonawczy - meble na wymiar
Projekt wykonawczy – meble na wymiar

Podobają Ci się nasze projekty i realizacje?

Skontaktuj się z nami

Napisz komentarz