Okładziny ścienne - rodzaje

Okładziny ścienne to popularny element dekoracyjny i funkcjonalny, wykorzystywany jako ciekawy zamiennik zwykłej farby na ścianę. Przyciągają uwagę zarówno w domach prywatnych, jak i przestrzeniach komercyjnych. Dzięki różnorodności materiałów, wzorów i technik aplikacji, okładziny ścienne mogą całkowicie odmienić charakter każdego wnętrza.

Okładziny drewniane

Drewno, ze względu na jego naturalność i ciepło, od wieków stosuje się jako okładzina ścienna, tradycyjnie znana jako boazeria. W nowoczesnym wydaniu może występować w formie lameli drewnianych lub dużych gładkich powierzchni. Często do tego celu wykorzystuje się materiały imitujące drewno, ze względu na niższą cenę.

Okładziny ścienne drewniane i drewnopodobne
Okładziny ścienne drewniane i drewnopodobne

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne to popularna opcja do kuchni i łazienek, jednak są stosowane również w innych pomieszczeniach. Dostępne w nieskończonym wachlarzu kolorów, wzorów i rozmiarów, płytki pozwalają na tworzenie indywidualnych i wyrazistych projektów.

Eksponowana cegła lub płytki cegłopodobne to popularny wybór dla wnętrz o industrialnym lub rustykalnym charakterze. Mogą być naturalne lub sztuczne, o różnych odcieniach i teksturach.


Sprawdź nasz najnowszy wpis na blogu:

Okładziny kamienne

Kamień to kolejny tradycyjny materiał wykorzystywany w okładzinach. Granit, marmur, wapienie, czy łupki, każdy z nich wnosi do wnętrza inny charakter. Okładziny kamienne są trwałe i łatwe w utrzymaniu, co czyni je idealnym wyborem dla miejsc o dużym natężeniu ruchu. Nadają wnętrzu luksusowego charakteru, dlatego stosuje się je w pomieszczeniach reprezentacyjnych.

Mozaika na ścianie to jedna z najstarszych i najbardziej efektownych technik dekoracyjnych, która nadal jest popularna w nowoczesnym projektowaniu wnętrz. Do stworzenia mozaiki korzysta się z różnych materiałów, takich jak ceramika, ale też szkło, metal, a nawet drewno, i pozwala na stworzenie unikalnych wzorów i obrazów.

Okładziny ze sztucznego kamienia

Sztuczny kamień, choć tańszy niż naturalny, może wyglądać równie efektownie. Jest lżejszy i często łatwiejszy w montażu, a przy tym dostępny w wielu wzorach i kolorach, co pozwala na dużą swobodę projektowania.

Okładziny kamienne
Okładziny kamienne

Okładziny z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny, znany również jako beton architektoniczny, to trend w nowoczesnym projektowaniu wnętrz. Może być stosowany na zewnątrz i wewnątrz, dostępny w różnych kolorach i teksturach. Jest wytrzymały i daje surowy, industrialny wygląd. Beton tego typu można barwić w masie lub pokrywać kolorowymi powłokami. Może być formowany, aby stworzyć różnorodne tekstury, od gładkich po bardziej złożone wzory, imitujące na przykład naturalny kamień lub drewno. Może występować w formie płyt, paneli, płytek lub elementów formowanych na miejscu.

Tapety ścienne

Tapety to jeden z najłatwiejszych i najtańszych sposobów na zmianę wyglądu wnętrza. Oferują ogromny wybór wzorów, kolorów i tekstur, od klasycznych jednokolorowych, przez florystyczne wzory, ornamenty, nowoczesne i abstrakcyjne motywy, po fototapety z realistycznym krajobrazem. Wielkoformatowe fototapety pozwalają na stworzenie ściany z dowolnym obrazem, krajobrazem lub wzorem, oferując niemal nieograniczone możliwości personalizacji przestrzeni. Są stosunkowo łatwe w montażu i mogą być łatwo wymieniane w razie potrzeby.

Tapeta w sypialni
Tapeta w sypialni

Okładziny tekstylne, obicia

Są one stosowane nie tylko ze względów estetycznych, ale również mogą pełnić funkcje praktyczne, takie jak izolacja akustyczna czy termiczna. Wykonane mogą być z różnych materiałów, takich jak bawełna, len, jedwab, welur, czy inne syntetyczne tkaniny. Spotyka się również obicia skórzane. Mogą występować w postaci obitych tkaniną paneli lub mocowane bezpośrednio do ściany za pomocą kleju.

Panele dźwiękochłonne

Panele dźwiękochłonne często wykorzystywane są w przestrzeniach biurowych, studyjnych, w hotelach, teatrach, luksusowych rezydencjach, a także w pomieszczeniach wymagających dobrej akustyki, takich jak sale konferencyjne czy kina domowe. Łączą walory estetyczne z funkcjonalnością izolacji akustycznej. Mogą być stosowane na całej ścianie, jako akcent dekoracyjny, lub w postaci paneli. Są idealne do tworzenia przytulnej i komfortowej atmosfery w pomieszczeniu.

Panele 3D

Panele 3D mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak MDF plastik czy gips, a także z obić tekstylnych. Pozwalają one na stworzenie dynamicznych, trójwymiarowych efektów na ścianach, co jest świetnym sposobem na urozmaicenie wnętrza poprzez grę światła i cienia na takiej ścianie. Panele 3D dostępne są w wielu wzorach, od geometrycznych po abstrakcyjne. Mogą one naśladować naturalne tekstury, takie jak fale, góry czy nawet organiczne formy. Panele 3D mogą zmieniać odbierane wrażenia przestrzeni. W zależności od wzoru i oświetlenia, mogą one powiększać pomieszczenie, dodać mu głębi lub stworzyć interesujący punkt centralny.

Sztukaterie

Sztukateria to elementy wystroju architektonicznego, która ma długą historię i jest nadal popularna w projektowaniu współczesnych oraz klasycznych przestrzeni. Do sztukaterii ściennych zaliczamy listwy przypodłogowe, listwy przysufitowe, rozety, gzymsy, kolumny, pilastry oraz inne elementy dekoracyjne.

To ozdobne profilowane listwy wykonane z gipsu, styropianu, poliuretanu lub innych lekkich materiałów. Tradycyjnie była robiona z gipsu, ale współczesne materiały jak styropian czy poliuretan ułatwiają montaż i są bardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia.

Sztukaterie na ścianach
Sztukaterie na ścianach

Okładziny z metalu

Metalowe okładziny ścienne, takie jak aluminiowe płyty, ażury czy panele z rdzawego żelaza, wprowadzają do wnętrza nowoczesny, często futurystyczny lub industrialny akcent. Są odporne i łatwe w utrzymaniu, co czyni je idealnym wyborem dla nowoczesnych przestrzeni.

Podsumowanie

Podsumowując, możemy zauważyć różnorodność okładzin ścian, od tradycyjnych drewnianych boazerii po nowoczesne płytki ceramiczne, kamienne czy betonowe. Okładziny drewniane nadają wnętrzom ciepła i naturalnego uroku, podczas gdy płytki ceramiczne oferują nieskończone możliwości wzorów i kolorów, idealne do kuchni, łazienek i innych pomieszczeń. Kamień i beton dekoracyjny dodają surowości i elegancji, nadając wnętrzom charakteru. Mozaiki, tapety oraz sztukaterie są również wykorzystywane jako efektowne elementy dekoracyjne, pozwalające na personalizację przestrzeni. Natomiast metalowe okładziny wprowadzają nowoczesny akcent, często o futurystycznym lub industrialnym charakterze. Wszystkie te różnorodne opcje pozwalają całkowicie odmienić wygląd każdego wnętrza, zarówno w domach prywatnych, jak i przestrzeniach komercyjnych.


Sprawdź nasze projekty wnętrz oraz realizacje:
Projekty wnętrz

Projekty wnętrz

Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio – to tylko ułamek tego, co zrealizowaliśmy. Chętnie opowiemy i pokażemy więcej – zapraszamy do kontaktu!

Nasze realizacje

Nasze realizacje

Nasze realizacje – obejrzysz tu tylko niektóre przykłady naszej kreatywności. Realizacje obejmują salony, sypialnie, a także kuchnie oraz łazienki. Jeżeli nasza filozofia wpisuje się w Twój gust, nie zwlekaj. Zmień swoje otoczenie razem z nami.