Oświetlenie jako dekoracja we wnętrzu

Oświetlenie pełni funkcję nie tylko praktyczną, ale także znacząco wpływa na atmosferę i estetykę wnętrza podkreślając jego piękno. Jest to element funkcjonalny i dekoracyjny.

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w każdym wnętrzu, nie tylko zapewniając odpowiednie naświetlenie i warunki do wykonywania codziennych czynności, ale także dodając charakteru, głębi i atmosfery do pomieszczenia. W dzisiejszych czasach stało się czymś więcej niż tylko źródłem światła – jest to również element dekoracyjny, który może odmienić wygląd całego mieszkania i wpływać na nastrój i samopoczucie użytkowników. W tym artykule przyjrzymy się roli oświetlenia jako elementu zarówno funkcjonalnego, jak i dekoracyjnego, aby pomóc Ci stworzyć wnętrze zarówno funkcjonalne, jak i zachwycające wzrok.

Oświetlenie ogólne

Podstawowym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie ogólne. To główne źródło światła, które zapewnia jasność w całym pomieszczeniu i równomierne rozproszenie światła. Zapewnia ono poziom jasności potrzebny do wykonywania codziennych zajęć i jest niezbędne dla funkcjonowania w pomieszczeniu zwłaszcza po zmroku, szczególnie w salonach czy kuchniach. Może to być sufitowy żyrandol, lampa sufitowa lub lampy wpuszczane w sufit podwieszany. Warto wybierać modele, które pasują do stylu wnętrza, od minimalistycznych po wymyślne, bogato zdobione, w stylu retro czy wiktoriańskim.

Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe jest niezbędne do wykonywania konkretnych czynności, takich jak czytanie, gotowanie czy pracowanie przy biurku. To oświetlenie, które powinno być funkcjonalne, ale również wpisujące się w styl wnętrza. Przykładem mogą być lampy stołowe, lampki biurkowe, kinkiety, lampy wiszące lub podszafkowe nad blatem kuchennym, oświetlenie nad lustrem w łazience lub lampki na lustro do makijażu.

Oświetlenie dekoracyjne i nastrojowe

Oświetlenie dekoracyjne to wiszące lampy, kinkiety, czy nawet lampki stołowe, które nie tylko oświetlają, ale także nadają charakteru wnętrzu dzięki pięknemu designowi opraw oświetleniowych, kloszy, abażurów, punktów świetlnych i sposobowi rozproszenia światła. Często wykorzystuje nietypowe kształty, materiały i kolory. Oświetlenie nastrojowe ma za zadanie tworzyć odpowiednią atmosferę w pomieszczeniu dzięki dobraniu temperatury, intensywności i rozproszenia światła.

Oświetlenie nastrojowe
Odpowiednio zaprojektowane podświetlenie daje wnętrzu głębię, podkreśla przestrzeń i wprowadza nastrój.

Oświetlenie akcentowe służy do podkreślenia konkretnych elementów w pomieszczeniu, takich jak obrazy, rzeźby czy architektoniczne detale. Może to być ukryte oświetlenie LED, które delikatnie oświetla ściany lub sufit, kinkiet lub reflektor skierowany na konkretne miejsce. Dzięki oświetleniu akcentowemu możemy stworzyć interesujące efekty wizualne i wyeksponować ulubione elementy dekoracji.

Ostatnio na popularność zyskuje oświetlenie kolorystyczne. Dzięki nowoczesnym technologiom można zmieniać kolor światła w zależności od nastroju i potrzeb. Światła RGB LED pozwala na stworzenie dowolnej atmosfery – od ciepłego, relaksacyjnego odcienia po dynamiczne, energetyzujące kolory. To idealny sposób na personalizację wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem są gadżety takie jak projektory wyświetlające na ścianach i na suficie kolorowe obrazy, na przykład galaktykę i gwiazdy.

Warstwowe oświetlenie polega na zastosowaniu różnych rodzajów oświetlenia (ogólnego, punktowego, dekoracyjnego) i pozwala na stworzenie warstwowego efektu oświetleniowego, który jest zarówno praktyczny, jak i dekoracyjny i dodaje głębi do wnętrza. Może być wykorzystane do podkreślenia architektonicznych elementów wnętrza, takich jak belki sufitowe, kolumny czy wnęki.

Rodzaje i style opraw oświetleniowych

Rodzaje

 • Lampy sufitowe, plafony, reflektorki. Montuje się je bezpośrednio na suficie. Są przymocowywane do sufitu i nie zwisają na kablu.
 • Lampy wiszące, lampy wiszące typu kaskadowego, tradycyjne żyrandole. Są zawieszone na kablu, łańcuchu lub przewodzie, co pozwala im swobodnie zwisać z sufitu. Ich montaż jest bardziej wyeksponowany i zazwyczaj bardziej dekoracyjny. Mają różnorodne kształty i rozmiary. Mogą być efektowne, ozdobne lub minimalistyczne, w zależności od projektu.
 • Wpuszczane w sufit są umieszczone w otworach lub wnękach w suficie, co sprawia, że nie wystają poniżej powierzchni sufitu, lub wystają nieznacznie.
 • Kinkiety montuje się na ścianach i są idealne do oświetlania konkretnych obszarów, takich jak korytarze, schody czy obrazy na ścianie. Dają światło delikatne i nastrojowe.
 • Lampy stołowe z kloszem, abażurem, na regulowanym ramieniu, na trójnogu, lampki nocne i biurkowe.
 • Podszafkowe, wbudowane w mebel, taśmy LED.
 • Lampy podłogowe z kloszem, abażurem, regulowanym ramieniem lub przegubem, na trójnogu, lampy typu łuk, typu torch.
Oświetlenie w kuchni
Oświetlenie w kuchni – podszafkowe, sufitowe, wpuszczone w sufit, podświetlenie sufitu podwieszanego

Style

 • Nowoczesny charakteryzuje się prostymi liniami, minimalistycznymi kształtami i zastosowaniem nowoczesnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, aluminium lub szkło.
 • Klasyczny opiera się na tradycyjnych wzorcach i materiałach, takich jak mosiądz, miedź czy drewno. Oprawy oświetleniowe w tym stylu często mają zdobienia i tradycyjne kształty.
 • Industrialny, inspirowany wnętrzami przemysłowymi, zazwyczaj wykorzystuje metal i ma surowy charakter.
 • Skandynawski, kojarzy się z prostotą, funkcjonalnością i ciepłem. Oprawy oświetleniowe w tym stylu są często wykonane z jasnych materiałów, takich jak drewno i tkaniny i mają minimalistyczne kształty.
 • Vintage nawiązuje do stylów staromodnych. Mogą to być lampy w stylu retro, antyki lub repliki lamp z lat 60. i 70.
 • Glamour – ten styl ma emanować przepychem, luksusem i elegancją. Oprawy w tym stylu posiadają srebrne lub złote wykończenie, kryształy i błyszczące detale.
 • Eklektyczny, polegający na łączeniu różnych stylów i tworzeniu unikalnych i zaskakujących kompozycji

Oświetlenie to nie tylko element funkcjonalny, ale także dekoracyjny w naszych mieszkaniach. Odpowiednio dobrane źródła światła mogą poprawić jakość życia, tworząc jednocześnie nastrój przytulny, romantyczny, spokojny, lub dynamiczny, energiczny i atystyczny. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami oświetlenia, temperaturą i intensywnością światła. Dzięki różnorodności dostępnych opcji oświetlenie może być zarówno praktyczne, jak i artystyczne. Nie zapomnijmy także o energooszczędnych źródłach światła, które przyczyniają się do oszczędności energii i są bardziej przyjazne dla środowiska.


Zobacz nasze projekty i realizacje:

Projekty wnętrz

Projekty wnętrz

Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio – to tylko ułamek tego, co zrealizowaliśmy. Chętnie opowiemy i pokażemy więcej – zapraszamy do kontaktu!


Nasze realizacje

Nasze realizacje

Nasze realizacje – obejrzysz tu tylko niektóre przykłady naszej kreatywności. Realizacje obejmują salony, sypialnie, a także kuchnie oraz łazienki. Jeżeli nasza filozofia wpisuje się w Twój gust, nie zwlekaj. Zmień swoje otoczenie razem z nami.


Podobają Ci się nasze projekty i realizacje?

Skontaktuj się z nami