Styl industrialny we wnętrzach

Styl industrialny w wystroju wnętrz zdobył w ostatnich latach znaczną popularność. Jego wyjątkowy charakter pociąga tych, co lubią wnętrza wyraziste, surowe i odważne.

Korzenie stylu industrialnego sięgają przełomu XIX i XX wieku. Styl ten oparty jest na estetyce przemysłowych przestrzeni, które zyskały nowe życie jako mieszkania, biura, czy inne wnętrza użytkowe. To unikalne podejście do dekoracji, łączące surową estetykę dawnych przemysłowych budynków z niekonwencjonalną elegancją i nowoczesnością. Kluczem do stworzenia udanego wnętrza w stylu industrialnym jest zrozumienie tajników tego stylu i umiejętne ich zastosowanie.

Styl industrialny czyli loft?

Nie należy mylić wnętrz w stylu industrialnym z loftami. Mają one pewne podobieństwa, ale są to dwie różne koncepcje projektowania wnętrz. Oto główne różnice między nimi:

Loft – mieszkanie urządzone w dawnych pomieszczeniach przemysłowych, na przykład fabrykach lub magazynach, albo mieszkanie o dużej, wysokiej i otwartej przestrzeni, zaprojektowane w stylu industrialnym.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Loft

Zatem styl loft wywodzi się z przekształcenia przemysłowych budynków fabrycznych lub magazynów na cele mieszkalne. Wnętrza w stylu loft często zachowują cechy oryginalnej architektury przemysłowej, takie jak wysokie sufity, duże okna przemysłowe, surowe belki i kolumny.

Styl industrialny jest szerokim pojęciem, które może odnosić się do różnych typów wnętrz inspirowanych przemysłowym designem. Może to obejmować zarówno przekształcone przemysłowe przestrzenie, jak i nowo zaprojektowane wnętrza, które naśladują elementy przemysłowe, czy też nawiązują do nich.

Styl industrialny wnętrza
Sypialnia w stylu industrialnym

Styl industrialny – cechy charakterystyczne

Materiały i kolorystyka

Bazę tego stylu tworzą surowe materiały, takie jak beton, cegła, drewno, metal i skóra. Niektóre z tych materiałów można wykorzystać w swoim naturalnym stanie, podkreślając ich surowość. Inne można przekształcić w elementy dekoracyjne. Drewno zazwyczaj jest lite, surowe i niewykończone. W ten sposób następuje połączenie tego co pierwotne i naturalne oraz tego, co przekształcone przez człowieka. Stosuje się zazwyczaj kolory stonowane, takie jak odcienie szarości, brązy, beże, czerń i biel. Na kolorystykę wnętrza składają się elementy takie jak betonowe podłogi, ceglane ściany, metalowe stalowe lub czarne belki.

To co jest w tych wnętrzach intrygujące to to, że są one dość ciemne choć rozświetlone, zimne i surowe a jednak ciepłe i przytulne, nawiązujące do przeszłości, ale nowoczesne.

Wyposażenie – elementy i ich forma

Meble w stylu industrialnym często cechuje forma minimalistyczna i prosta. Są funkcjonalne i pozbawione zbędnych ozdobników. Zamiast ozdób i wymyślnych form to detale nadają im charakter. Odsłonięte śruby, spawy i łączenia mogą być widoczne.

Meble te posiadają proste linie i geometryczne kształty, co nadaje im nowoczesny wygląd. Często są zestawieniem szkieletowości i masywności. Stoliki kawowe, regały, stoły jadalniane i krzesła w tym stylu często mają proste metalowe ramy lub podstawy oraz półki i blaty z litego drewna, często surowego i nieobrobionego.

Kanapy i fotele również mogą mieć stalowe ramy czy stelaże. Zamiast tekstylnego obicia mają skórzane tapicerki, często brązowe, pomarańczowe, szare lub czarne. Dodatki tekstylne mogą być wykonane z lnu, bawełny i skóry.

Jako oświetlenie często pojawiają się duże, wyraziste lampy w stylu przemysłowym, fabryczne lampy wiszące, lampy naścienne, reflektory sufitowe, metalowe klosze czy odsłonięte żarówki. Oświetlenie zazwyczaj jest ciepłe, ponieważ dodaje ono wtedy przytulności i świetnie się komponuje z cegłą, czernią stalą i drewnem.

Dodatki, takie jak zegary ścienne i stare skrzynki drewniane lub metalowe oraz vintage walizki mogą być używane jako unikalne elementy dekoracyjne lub przechowywania. Podkreślają one nawiązanie do przeszłości.

Styl industrialny wnętrza
Salon w stylu industrialnym – wstępna wizualizacja

Rośliny we wnętrzu w stylu przemysłowym

Cennym elementem wystroju są także rośliny. Dodanie roślin tworzy intrygujący kontrast między twardością i martwotą materiałów a miękkością i życiem roślin. Kolor zielony pięknie komponuje się z cegłą, stalą i drewnem. Zielone liście i naturalne kształty tworzą bardziej przyjazne i komfortowe środowisko do mieszkania we wnętrzu w stylu industrialnym. W metalowych lub betonowych donicach rośliny stają się częścią estetycznej kompozycji. W stylu przemysłowym często brakuje ozdobnych elementów na ścianach. Rośliny wiszące lub pnące się po specjalnych stojakach mogą doskonale wypełnić tę przestrzeń. Takie zastosowanie zieleni daje również skojarzenie z tym, gdy roślinność wkracza i porasta opuszczone wnętrza poprzemysłowe.

Przestrzeń

W przeciwieństwie do tradycyjnych układów pomieszczeń, które często posiadają wiele ścian i drzwi, wnętrza w stylu industrialnym stawiają na otwartość i swobodny przepływ między pomieszczeniami. W stylu industrialnym występuj\a odsłonięte belki, rury i inne elementy konstrukcyjne. Dla tego stylu typowe są również przestrzenie wysokie i dwukondygnacyjne. Dla osiągnięcia tego efektu można zastosować antresolę oraz duże okna.

Styl industrialny wnętrza
Jadalnia i salon w styli industrialnym. Źródło: Pinterest (Link)

Materiały, meble i dodatki w stylu industrialnym – skąd wziąć, gdzie znaleźć?

Jeśli chcesz urządzić wnętrza swojego domu, biura lub restauracji w stylu industrialnym, warto skorzystać z usług profesjonalnego projektanta. On znajdzie i dobierze najlepsze produkty, które wpisują się w ten styl i są dopasowane półką cenową do dostępnego budżetu.

Ponieważ styl stał się popularny, wiele produktów z niższych półek cenowych w tym stylu jest dostępne w popularnych marketach. Jeśli jednak dysponujesz większym budżetem i zależy Ci na bardziej indywidualnych produktach, warto wybrać bardziej prestiżowych producentów. Możesz też skorzystać z usług lokalnych producentów i stolarzy i zakupić meble wykonane na indywidualne zamówienie. Ze wszystkim pomoże Ci projektant – zarówno z wyborem i projektem jak i z realizacją.

Dodatki i dekoracje do wnętrz również można zakupić w popularnych marketach. Jednak warto poszukać również w miejscach takich jak komisy, second-handy, giełdy staroci, serwisy do handlu rzeczami używanymi itp.


Sprawdź nasze projekty wnętrz oraz realizacje:
Projekty wnętrz

Projekty wnętrz

Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio – to tylko ułamek tego, co zrealizowaliśmy. Chętnie opowiemy i pokażemy więcej – zapraszamy do kontaktu!


Nasze realizacje

Nasze realizacje

Nasze realizacje – obejrzysz tu tylko niektóre przykłady naszej kreatywności. Realizacje obejmują salony, sypialnie, a także kuchnie oraz łazienki. Jeżeli nasza filozofia wpisuje się w Twój gust, nie zwlekaj. Zmień swoje otoczenie razem z nami.


Podobają Ci się nasze projekty i realizacje?

Skontaktuj się z nami