Jak przygotować dom na Święta?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który każdy chce spędzić w ciepłej i rodzinnej atmosferze. W tym artykule przyjrzymy się, jak przygotować dom na święta i jak urządzić mieszkanie, by było funkcjonalnie przystosowane do organizacji imprez rodzinnych, takich jak wigilia Bożego Narodzenia!

Dekorowanie domu na święta Bożego Narodzenia to często rodzinne przedsięwzięcie. To czas, w którym możemy spędzić czas z bliskimi, tworzyć wspólne wspomnienia z dziećmi i cieszyć się magią świąt. Jednak ozdoby to tylko „wisienka na torcie” w mieszkaniu. Zobacz, jak najpierw przygotować ten „tort”!

Ozdoby to nie wszystko

Ozdoby wpływają na nastrój, ale należy wziąć pod uwagę aspekty praktyczne. Wiele osób spędza święta w domu z rodziną i najbliższymi. Dlatego urządzając swoje mieszkanie warto przygotować się na takie okoliczności i zaprojektować je tak, by przewidywało możliwość organizacji imprez rodzinnych. Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni w mieszkaniu może znacząco wpłynąć komfort domowników i gości podczas zjazdów rodzinnych, odwiedzin i wspólnych posiłków w większym gronie. Takie podejście jest rozsądne na dłuższą metę i będzie się odpłacać wygodą przy wielu okazjach, ponieważ jest ono uniwersalne.

Meble modułowe – przygotuj mieszkanie na święta

Wybierając i kupując meble do mieszkania można przewidzieć możliwość dostosowania ich do okoliczności. Jeśli wiesz, że będziesz często przyjmować gości, a Twój dom/mieszkanie będzie miejscem obchodzenia świąt, kolacji wigilijnej i zjazdów rodzinnych, zdecyduj się na meble, które łatwo można przestawiać i dostosowywać do większej ilości osób.

Na przykład warto zainwestować w stół rozkładany, który po rozsunięciu blatu na prowadnicach można uzupełnić dodatkowymi modułami blatu. To rozwiązanie daje dużą elastyczność i wiele możliwości. Na co dzień można korzystać z kompaktowej, złożonej wersji stołu, a w razie przyjęcia rozłożyć go. Dzięki takim stołom można pomieścić naprawdę dużo gości nawet w mieszkaniu w bloku.

Stół rozkładany przyda się przy każdej imprezie rodzinnej – a zwłaszcza przy wigilii! Żródło: Pinterest (Link)

Jeśli stół, to i krzesła… Przecież goście muszą mieć gdzie siedzieć przy kolacji wigilijnej! Oprócz krzeseł, z których na co dzień korzystają domownicy, można zakupić kilka rozkładanych krzeseł. Będą one przechowywane w schowku, piwnicy lub w komórce lokatorskiej. Z pomocą przyjdą również meble wielofunkcyjne i siedziska z całego domu, na przykład ławka z wiatrołapu, kuchenne hokery z regulacją wysokości, czy pufy ze schowkiem. Dzięki takiemu zaplanowaniu rodzaju i ilości mebli do siedzenia w mieszkaniu, można zapewnić odpowiednią ilość siedzisk dla gości. Takie podejście jest najrozsądniejsze, gdy mieszkanie jest małe i ma niewiele miejsca do przechowywania.

Funkcjonalna kuchnia z miejscem do siedzenia

Nie bez powodu mówi się, że kuchnia to serce domu. Dlatego warto zadbać o to, aby była ona przestronna i funkcjonalna. Kuchenny blat powinien być odpowiednio duży, aby goście, czy rodzina mogli pomagać w przygotowaniu potraw na święta. Na przykład, by dziadkowie i dzieci mogli wspólnie uczestniczyć w pieczeniu pierniczków przy świątecznych piosenkach. W kuchni można zainstalować wbudowane w szafkę, ścianę lub sufit nagłośnienie. Sprzęt audio, głośniki na USB lub bluetooth zapewnią nastrojową muzykę do przygotowywania potraw w duchu świąt.

Podobno najlepsza część przyjęcia odbywa się w kuchni. Kuchnia powinna mieć miejsce do siedzenia, aby mogły w niej zebrać się osoby, które w trakcie wigilii chcą porozmawiać na stronie, albo z dala od hałasów z jadalni i salonu. Kuchnia jest właśnie takim miejscem, gdzie podczas imprezy zbiera się grono „na pogaduchy i ploteczki”. To świetne miejsce, gdzie mama i ciocia mogę wyjść porozmawiać, w czasie gdy dzieci bawią się prezentami.

Miejsce do siedzenia w kuchni jest ważne na przyjęciach w domu
Miejsce do siedzenia w kuchni jest ważne na przyjęciach w domu

Przestrzeń salonu – miejsce wspólnego świętowania, odpoczynku i zabawy

Przygotuj swoje mieszkanie na święta, aranżując pokój dzienny w sposób sprzyjający wspólnemu spędzaniu czasu z rodziną i gośćmi. Postaw na otwartą przestrzeń, kanapę i fotele z poduchami i pledami. W czasie kolacji wigilijnej ważne jest, aby goście mieli miejsce do relaksu i odejścia od stołu. A jeśli w domu lub wśród gości są dzieci, zapewnij im miejsce do zabawy – na pewno będą chciały od razu pobawić się prezentami! Otwarta przestrzeń jest istotna dla swobodnego przemieszczania się gości, dlatego unikaj nadmiaru zbędnych dekoracji, które mogą dać uczucie bałaganu i blokować komunikację.

Co to za święta bez choinki?

Czasem się zdarza, że ktoś kupi mieszkanie, wyremontuje, urządzi, jest zadowolony że w 100% wykorzystał dostępną przestrzeń, a tu przychodzi gwiazdka i okazuje się, że… nie ma gdzie postawić choinki! Albo jest miejsce na choinkę, ale brakuje gniazdek elektrycznych, lub nie ma żadnych w pobliżu.

Takich wpadek może być wiele, ale to zrozumiałe, jeśli urządza się własne mieszkanie nie mając doświadczenia w projektowaniu wnętrz. Można jednak uniknąć takich nieprzemyślanych i nieprzewidzianych błędów, zlecając projekt mieszkania specjaliście, który z doświadczenia już wie, na co należy zwrócić uwagę, na co zapewnić miejsce i dostęp do gniazdek elektrycznych.

Zastanawiasz się, czy warto zlecić projekt profesjonalistom? Zobacz, jakie pytania zada projektant wnętrz przed przystąpieniem do projektowania – te wszystkie aspekty Alfa Styl weźmie pod uwagę projektując mieszkanie dla Ciebie!

Nie masz miejsca na choinkę – i do dalej? Możesz postawić na mniejszą wersję choinki postawioną na komodzie, stoliku kawowym lub zamiast choinki zawiesić udekorowane bombkami girlandy, czy też gałąź jodły.

Choinka na stoliku
Choinka na stoliku. Źródło: Pinterest (Link 1, Link 2)

Planując miejsce na choinkę pamiętaj o tym, że mają zmieścić się pod nią prezenty. Światełka muszą być podłączone do gniazdka kablem, o który łatwo zaczepić i się potknąć. Najlepiej postawić choinkę pod ścianą lub w kącie pomieszczenia.

Jeśli masz z kolei dużo przestrzeni i chcesz postawić choinkę na środku pomieszczenia, z pewnością ułatwieniem będą gniazdka elektryczne w podłodze – tak zwane puszki podłogowe. W zaprojektowaniu i zamontowaniu takich i innych udogodnień również może pomóc firma Alfa Styl, zajmująca się projektowaniem i realizacją wnętrz.

Dekoracje – okolicznościowe, uniwersalne, praktyczne

Oświetlenie – najlepsza dekoracja

Jeśli zamiast przepychu ozdób wolisz dekorację minimalistyczną, to świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie nastrojowego oświetlenia, które zadba o przytulny świąteczny nastrój w czasie, gdy za oknem jest ciemno i zimno. Świetnie sprawdzą się lampki choinkowe, łańcuchy i kaskady światełek w ciepłym odcieniu bieli. Można je zawiesić na karniszach przy zasłonach, powiesić na meblach, lub położyć na parapetach. Już to wystarczy, by w mieszkaniu zapanował świąteczny nastrój.

Oczywiście nie może zabraknąć świec! Mają one znaczenie symboliczne – w chrześcijańskiej tradycji z której pochodzą Święta Bożego Narodzenia, świece symbolizują światło Chrystusa. Ich płomień jest metaforą nadziei i oświetlenia drogi w ciemnościach. Jednak ich zastosowanie jest jak najbardziej uniwersalne. Świece dodają uroczystego charakteru każdej okazji i przestrzeni. Zapalane wieczorem lub podczas kolacji świątecznych tworzą piękną i romantyczną scenerię. Światło prawdziwego, żywego ognia daje poczucie bezpieczeństwa, ciepła i przytulności.

Święta, święta i po świętach…

A po świętach nadchodzi czas na porządki. Wszystkie ozdoby i dodatkowe meble trzeba gdzieś schować. Sztuczną choinkę, pudło z bombkami i girlandami, dodatkowe krzesła i stroiki. Dlatego warto mieć w domu wystarczająco miejsca do przechowywania. W małych mieszkaniach każda przestrzeń jest cenna. Zobacz nasz artykuł na temat projektowania miejsca do przechowywania w małym mieszkaniu:Podobają Ci się nasze projekty i realizacje?

Skontaktuj się z nami