Małe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie by maksymalnie wykorzystać przestrzeń i efektywnie zagospodarować miejsce do przechowywania? Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Większość mieszkań w blokach mieszkalnych jest mała i ciasna, więc liczy się w nich każdy centymetr kwadratowy. Rozsądne, wydajne i ergonomiczne urządzenie takiego mieszkania może być trudne. Trzeba oszczędzać miejsce, aby zmieścić potrzebne wyposażenie. Konieczne są kompromisy oraz rezygnacja ze zbędnych rzeczy. W małych mieszkaniach często brakuje miejsca na przechowywanie rzeczy. Pojawia się potrzeba znalezienia najlepszych i najbardziej optymalnych rozwiązań, dzięki którym można przechować jak najwięcej przedmiotów i za razem zachować porządek. Ważne jest, aby małe mieszkanie było funkcjonalne i spełniało potrzeby mieszkańców. Powinno być zaaranżowane w sposób ergonomiczny, by było wygodne i łatwe w użytkowaniu.

Oszczędź miejsce

Postaw na minimalizm w wystroju, wybierając tylko te przedmioty i meble, które są naprawdę potrzebne i mają funkcjonalne zastosowanie. Zrezygnuj z wyposażenia, które ma wyłącznie funkcję dekoracyjną, lub z którego rzadko będziesz korzystać. Wybieraj meble małe i kompaktowe, by zajmowały jak najmniej miejsca. Zrezygnuj z mebli takich jak konsole, pufy, podnóżki, stoliki kawowe, ozdobne komody, ławy, masywne fotele i witryny ze szkłem i porcelaną, toaletki do makijażu, stoliki nocne, ponieważ nie są one niezbędne.

Małe mieszkanie - wykorzystanie przestrzeni
Małe mieszkanie – wykorzystanie przestrzeni nad niskimi meblami

Aby zminimalizować ilość przedmiotów do przechowywania możesz np.:

  • wybrać jeden wielofunkcyjny robot kuchenny zamiast wielu urządzeń kuchennych, takich jak mikser, blender, maszynka do mięsa, młynek do kawy, maszyna do wyrabiania ciasta,
  • zorganizować garderobę kapsułową, która polega na posiadaniu ograniczonej liczby ubrań, ale takich, które łatwo ze sobą komponują. Pozbycie się rzadko używanych ubrań i butów pomoże zaoszczędzić miejsce w szafie,
  • zrezygnować z nadmiaru przedmiotów, których rzadko używasz, np. nadmiar sprzętu elektronicznego, naczyń i garnków, ozdób, bibelotów,
  • zastąpić duży odkurzacz, zmiotkę i mop jednym wielofunkcyjnym urządzeniem – ręcznym mopem parowym z odkurzaczem.

Przechowywanie

Meble wielofunkcyjne

Małe mieszkanie wymaga dobrze przemyślanego umeblowania. Wybierz meble, które łączą w sobie kilka funkcji, są składane, lub mają wbudowane szuflady czy półki. Mogą to być:

  • składane stoły, krzesła, łóżka, kanapy, ukryte łóżka, które można złożyć do szafy,
  • stoły z wbudowanymi szufladami, biurka z kontenerkami, siedziska będące jednocześnie skrzyniami itp.,
  • kanapy i łóżka z komorami, szufladami lub skrzyniami na pościel.
  • jeśli mieszkanie jest dwupoziomowe, do przechowywania można wykorzystać przestrzeń pod schodami, na przykład wstawić tam szafę pod wymiar.

Małe mieszkanie – przechowywanie w pionie

Małe mieszkanie - przechowywanie w pionie, szafy na wymiar
Małe mieszkanie – przechowywanie w pionie, szafy na wymiar. Źródło: Pinterest (Link1, Link2)

W małym mieszkaniu, w którym powierzchnia jest bardzo ograniczona, trzeba magazynować rzeczy w pionie, piętrowo. Najlepiej przy tym sprawdzą się, między innymi, szafy i regały na wymiar, zaprojektowane pod kątem danego pomieszczenia oraz pod kątem indywidualnych potrzeb użytkownika. Pozwalają one maksymalnie wykorzystać ścianę i całą jej wysokość. Mogą składać się zarówno z półek, jak i drążków, wieszaków i szuflad. W najwyższych i trudniej dostępnych poziomach takiej szafy można przechowywać rzeczy rzadko używane, lub ubrania sezonowe. Unikaj mebli do przechowywania, które są niskie, na przykład komody, ponieważ nie pozwalają one wykorzystać całej wysokości ściany.

Nad meblami niskimi, takimi jak stoły i biurka, można zastosować półki wiszące i regały mocowane do ściany. Mogą one posłużyć do przechowywania książek i ozdób. Należy przy tym pamiętać o bezpieczeństwie. Powinny one być dobrze przymocowane, aby nie spadły czy się nie przewróciły.

Można wykorzystać również drzwi, na przykład zamontować na nich wieszaki czy haczyki.

Małe mieszkanie - przechowywanie w pionie, szafki wiszące.
Małe mieszkanie – przechowywanie w pionie, szafki wiszące.

Wykorzystanie powierzchni sufitu i wnęk

Gdy chcemy mieć w mieszkaniu rośliny, możemy powiesić je w kwietnikach sufitowych, zamiast stawiać je na podłodze, parapecie czy na szafkach. Jeśli brakuje w pomieszczeniu oświetlenia, lepiej wybrać większą lampę sufitową, z wieloma punktami świetlnymi, zamiast stawiać dodatkowe lampy stojące i podłogowe. Do oświetlenia można zastosować również kinkiety ponad niskimi meblami.

Warto wykorzystać każdą wnękę, zakamarek czy parapet, aby zamontować półki, biurka lub szafki, które idealnie pasują w danym miejscu, lub ustawić pudełka, organizery, rośliny lub oświetlenie.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Aby małe pomieszczenie sprawiało wrażenie większego, można zastosować parę zabiegów. Przede wszystkim, należy wykorzystywać jasne kolory ścian, podłóg i mebli. Ciemne i intensywne lub jaskrawe kolory nie będą dobrym rozwiązaniem, ponieważ będą przytłaczające.

Naszym sprzymierzeńcem w ciasnych przestrzeniach są okna i lustra. W oknach należy zastosować lekkie zasłony lub firanki, zamiast ciężkich i zaciemniających. Lustra są doskonałym narzędziem do optycznego powiększenia przestrzeni, ponieważ odbijając światło i fragmenty pomieszczenia tworzą iluzję większego wnętrza. Można je umieścić na przykład na przeciwko okna, w narożniku pomieszczenia, na przeciwko innego lustra, na drzwiach szafy lub w przejściach.

Dużą rolę odgrywa oświetlenie. Warto wprowadzić dodatkowe źródła światła, na przykład kinkiety, taśmy LED lub klimatyczne łańcuchy światełek, by rozproszyć światło po pomieszczeniu.

Należy unikać mebli masywnych, ozdobnych, rzeźbionych i przytłaczających. Lepszym wyborem będą meble minimalistyczne, otwarte lub przeszklone.

Małe mieszkanie - optyczne powiększenie przestrzeni
Małe mieszkanie – optyczne powiększenie przestrzeni. Źródło: Pinterest (Link1, Link2)

Małe mieszkanie – kompaktowe rozwiązania

Tego typu rozwiązania najbardziej przydają się w przypadku pokoi dzieci, młodzieży i studentów, którzy w jednym pomieszczeniu mają za razem sypialnie jak i miejsce do nauki lub pracy. Mogą się sprawdzić również w kawalerkach i mieszkaniach singli. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest łóżko piętrowe lub łóżko pod którym znajduje się szafa albo biurko. Są to rozwiązania z meblami składanymi, rozsuwanymi i ustawionymi piętrowo.

Małe mieszkanie - kompaktowe rozwiązania
Małe mieszkanie – kompaktowe rozwiązania. Źródło: Pinterest (Link1, Link2)

Podsumowanie

Gdy chcemy urządzić małe mieszkanie, musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów, takich jak ograniczenie ilości wyposażenia, wielofunkcyjność mebli, maksymalizacja przestrzeni do przechowywania, zachowanie funkcjonalności i wygody użytkowania, optyczne powiększenie przestrzeni i oświetlenie. Mamy do dyspozycji różnorodne rozwiązania oferowane przez projektantów wnętrz i mebli.

Kim jesteśmy?

Nasza firma zajmuje się projektowaniem, a w wybranych wypadkach też profesjonalnym wykańczaniem wnętrz, oferując kompleksowe usługi dla klientów pragnących stworzyć piękne i funkcjonalne przestrzenie.

Nasz doświadczony zespół specjalistów zapewnia usługi wysokiej jakości i dbałość o detale.

Stawiamy na profesjonalne podejście i tworzymy przestrzenie, które inspirują i spełniają najwyższe oczekiwania.

Z nami oszczędzisz zarówno swój czas jak i pieniądze, a także zyskasz gwarancję jakości, terminowości i staranności przy każdym projekcie.