Funkcjonalna kuchnia

Funkcjonalna kuchnia to wygoda, organizacja, utrzymanie porządku i czystości, bezpieczeństwo i oszczędność czasu przy przygotowaniu posiłków.

Projektowanie kuchni oznacza znalezienie idealnego połączenia między stylem a funkcjonalnością. Aby stworzyć kuchnię, która nie tylko wygląda estetycznie, ale również działa efektywnie, warto wziąć pod uwagę ergonomię i kilka kluczowych zasad projektowania wnętrz. W tym artykule przyjrzymy się, jak zaaranżować funkcjonalną kuchnię, która spełni wszystkie Twoje potrzeby.

Funkcjonalna kuchnia to zaplanowana kuchnia

Projektowanie kuchni zaczyna się od starannego planowania. Zanim przystąpisz do wyboru kolorów ścian czy mebli, musisz zrozumieć, jakie są Twoje potrzeby i jakie czynności będziesz wykonywać w kuchni. Zadaj sobie pytania:

 • Jak często będziesz gotować?
 • Ile osób będzie korzystało z kuchni na co dzień?
 • Czy potrzebujesz miejsca do spożywania posiłków w kuchni? Czy chcesz by domownicy towarzyszyli Ci w kuchni podczas gdy gotujesz?
 • Jakie urządzenia kuchenne są dla Ciebie niezbędne?
 • Jak dużo miejsca do przechowywania potrzebujesz? Czy będziesz robić przetwory i zapasy?

Układ kuchni

Istnieje kilka typowych układów funkcjonalnych kuchni, które są nazwane, opisane i najczęściej wykorzystywane. Stanowią one pewien standard, podstawę i punkt wyjściowy przy projektowaniu indywidualnych kuchni.

 • Kuchnia jednorzędowa,
 • kuchnia dwurzędowa,
 • kuchnia w kształcie litery L,
 • kuchnia w kształcie litery U,
 • kuchnia w kształcie litery G,
 • kuchnia z wyspą.
Funkcjonalna kuchnia – układ mebli w kuchni. Źródło: Pinterest. (Link)

Ergonomia w kuchni

Ergonomia to kluczowy aspekt projektowania kuchni. Chodzi o to, aby kuchnia była wygodna w użytkowaniu.

 • Trójkąt roboczy, czyli układ między lodówką, płytą kuchenną i zlewem, powinien być dobrze przemyślany. Przyjmuje się, że łączna długość trzech boków trójkąta roboczego powinna wynosić od 3 do 7 metrów. Minimalizuje to konieczność przemieszczania się między tymi punktami podczas gotowania. Ważne jest ustawienie tych urządzeń względem siebie. Zazwyczaj korzystamy z nich w takiej kolejności: lodówka -> blat ->zlew -> blat -> płyta kuchenna -> blat.
 • Wysokość mebli: odpowiednio dostosowana wysokość blatów roboczych i szafek uniknąć bólu pleców i nadgarstków. Standardowa wysokość blatu w kuchni wynosi zazwyczaj od 85 cm do 90 cm od podłogi do górnej powierzchni blatu.
 • Przechowywanie często używanych garnków i naczyń należy zaplanować w miejscach łatwo dostępnych, natomiast rzadziej używanych urządzeń i sprzętów można przewidzieć na najwyższych półkach i szafkach. Popularne stało się przechowywanie większości rzeczy, łącznie z kubłem na odpady, w szufladach zamiast w szafkach z drzwiczkami i półkami.

Sprawdź nasz najnowszy wpis:


Wybór materiałów

Wybór materiałów ma równie duży wpływ na estetykę kuchni, co wybór kolorów. Materiały lepszej jakości sprawiają, że kuchnia wygląda bardziej elegancko. Pamiętaj, że materiały powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Blat roboczy powinien mieć trwały i łatwy do czyszczenia materiał, tak jak np. granit czy kamień kwarcowy. Można też zastosować płytki ceramiczne. Tańszym rozwiązaniem są laminowane płyty meblowe MDF, jednak są one mniej trwałe.

Wybierając materiał frontów kuchennych upewnij się, że są odporne na wilgoć i uszkodzenia. Drewno, fornir czy laminat to popularne opcje.

Na podłogę i ściany również wybierz materiał, który jest odporny na wilgoć i łatwy do czyszczenia, np. płytki ceramiczne lub panele winylowe. Nawet jeśli masz kuchnię w formie aneksu w salonie, w którym są panele drewniane, obszar kuchni powinien być wykończony materiałem wodoodpornym.

Oświetlenie

Dobre oświetlenie nad roboczymi blatami kuchennymi jest niezbędne do bezpiecznego gotowania. Ważny jest również dostęp do światła naturalnego, czyli obecność okna w kuchni. Oświetlenie główne, czyli podstawowe źródło światła w kuchni, zapewni ogólną jasność w pomieszczeniu. Popularne opcje to plafony, wpuszczane oświetlenie sufitowe oraz wiszące lampy sufitowe. Oświetlenie główne jest szczególnie przydatne przy czynnościach takich jak sprzątanie czy ogólne korzystanie z kuchni.

Oświetlenie zadaniowe pozwala na oświetlenie konkretnych obszarów roboczych w kuchni, takich jak blat kuchenny, zlew czy kuchenka. Odpowiednie źródła światła w tych miejscach ułatwiają przygotowywanie posiłków i pracę. Popularne opcje obejmują lampy podszafkowe, taśmy LED pod szafkami oraz oświetlenie wbudowane w okapie.

Funkcjonalna kuchnia z blatem drewnianym
Funkcjonalna kuchnia z blatem drewnianym i sprzętem AGD w zabudowie

Przechowywanie i organizacja

Dobrze zaprojektowane miejsca do przechowywania są kluczem do utrzymania kuchni w porządku. Przemyśl, jak maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jeśli jest taka możliwość, wydziel małą spiżarnię. Zaplanuj, jakiego rodzaju przechowywania najwięcej potrzebujesz – szuflad płytkich / głębokich, półek niskich / wysokich, szafek z drzwiczkami / półek otwartych? Te rzeczy trzeba wziąć pod uwagę chociażby przy projektowaniu mebli na wymiar.

Bezpieczeństwo w kuchni

Aby praca w kuchni była bezpieczna, należy zadbać o parę rzeczy. Projektując kuchnię i układ urządzeń należy wziąć pod uwagę na przykład odległość płyty kuchennej od okna. Jeśli jest to kuchenka gazowa, odległość od okna nie powinna być mniejsza niż 50 cm na rzucie.

Dla bezpieczeństwa i zdrowia warto również zadbać o dobrą wentylację, która zapewnia usuwanie oparów, dymu i nieprzyjemnych zapachów. Na wypadek wycieku gazu dobrze jest umieścić w kuchni odpowiednią czujkę z alarmem. Zastanów się nad wyborem pomiędzy płytą gazową, indukcyjną i ceramiczną, ponieważ każda z nich ma inne zalety. Przy kuchence gazowej najłatwiej o pożar, poparzenie czy popalenie włosów lub ubrania.

Należy wybierać kuchenki i piekarniki z odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. Wiele nowoczesnych modeli ma funkcje takie jak automatyczne wyłączanie po określonym czasie. Taka funkcja pozwala oszczędzić wiele stresu i zapobiec powstaniu szkód.

Warto rozważyć wybranie płytek podłogowych antypoślizgowych, ponieważ w kuchni często rozchlapuje się woda. Jednak mają one swoją wadę, mają często chropowatą powierzchnię, co sprawia, że trudniej je utrzymać w czystości.


Zobacz nasze projekty i realizacje:

Projekty wnętrz

Projekty wnętrz

Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio – to tylko ułamek tego, co zrealizowaliśmy. Chętnie opowiemy i pokażemy więcej – zapraszamy do kontaktu!


Nasze realizacje

Nasze realizacje

Nasze realizacje – obejrzysz tu tylko niektóre przykłady naszej kreatywności. Realizacje obejmują salony, sypialnie, a także kuchnie oraz łazienki. Jeżeli nasza filozofia wpisuje się w Twój gust, nie zwlekaj. Zmień swoje otoczenie razem z nami.