Projekt Kuchnia | Alfa Styl Lublin

By projektować kuchnię tak by była funkcjonalna, wygodna, przydaje się szeroka wiedza, oraz … doświadczenie w kuchni 😉 Zobacz jak to zrobić, na co zwrócić uwagę, co wziąć pod uwagę.

Jak zaprojektować Kuchnię?

To jest często zadawane pytanie i uwierzcie, że nie chodzi tu tylko o dopasowanie kolorów czy stosowanie elementów z reklamy. Chodzi tu o coś więcej. Czerpmy radość w miejscach przy czynnościach jakie wykonujemy codziennie, a kuchnia to jest właśnie jedno z takich miejsc.
Wiele osób kuchnię traktują marginalne, szczególnie w małych mieszkaniach, popełniając ogromny błąd. Kuchnia, jest praktycznie najważniejszą częścią projektowanego domu czy mieszkania.
Niezależnie od tego czy lubimy gotować czy nie i tak w kuchni spędzamy większość aktywnego czasu jeśli chodzi o ten określony na przebywanie w domu. Więc przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na projektowanie tej strefy w Twoim domu.
Urządźmy kuchnię tak, by przebywanie w niej i gotowanie przynosiło nam radość, było efektywne, a zarazem przyjemne.


Jak zaprojektować Kuchnię?
Jak zaprojektować Kuchnię?

Jak podejść do projektowania kuchni

W świecie gastronomii istnieje pojęcia jak „trójkąt roboczy”. Jeżeli chodzi o projekt kuchni to jest niemalże najważniejsze zagadnienie ergonomii.
W celu przygotowywania ulubionych potraw najpierw wyjmujemy produkty z lodówki (strefa przechowywania i zapasów), Potem obieramy, rozpakowujemy czy myjemy je (strefa przygotowania), następnie przygotowujemy i wrzucamy do garnka, czy też patelnię itp. (Strefa przygotowania ), do piekarnika.

Jak zaprojektować Kuchnię? - trójkąt roboczy
Jak zaprojektować Kuchnię? – trójkąt roboczy

Właśnie stworzył się nam trójkąt roboczy z trzech kluczowych najczęściej używanych urządzeń:

 1. Lodówka;
 2. Zlewozmywak;
 3. Kuchenka;

Niestety nie zawsze rozmiar i kształt pomieszczenie pozwala na idealny układ mebli i kluczowych urządzeń AGD. Natomiast to właśnie na tych podstawach tworzymy projekt kuchni.
Przede wszystkim:

 • układ kuchni liniowy,
 • w kształcie litery „L” kuchnie narożne,
 • kuchnie z wyspą

Są to najbardziej popularne rozwiązania w zależności od wielkości pomieszczeń. W każdym z tych rozwiązań projekt bazuje na „Trójkącie Roboczym”. Dla pomieszczeń małych:

Jak zaprojektować Kuchnię? - Układ kuchenny liniowy
Jak zaprojektować Kuchnię? – Układ kuchenny liniowy

Pomieszczenie średnie i duże to już inne możliwości tu możemy pokusić się o taki układ:

Jak zaprojektować Kuchnię? - Układ kuchenny w kształcie litery „L”
Jak zaprojektować Kuchnię? – Układ kuchenny w kształcie litery „L”

Gdy pomieszczenie kuchni jest duże warto pomyśleć nad wyspą. Przykładowo w takiej konfiguracji:

Jak zaprojektować Kuchnię? - Układ kuchenny z wyspą.
Jak zaprojektować Kuchnię? – Układ kuchenny z wyspą.

Nowoczesna kuchnia = więcej urządzeń

W nowoczesnych kuchniach to coraz trudniej dostrzec taki trójkąt ze względu nie tylko na większą ilość urządzeń typu mikrofalówka, czy ekspres do kawy, ale przede wszystkim ze względu na to, że urządzenia typu kuchenka z piekarnikiem to już dwa osobne urządzenia. To nieco zaburza regułę trójkąta roboczego, lecz samo założenie jak najbardziej jest aktualne.
W celach zaprojektowania wygodnej i funkcjonalnej kuchni podzielmy ją na strefy.Takich stref kuchennych można wymyślić bardzo dużo – to już sprawa indywidualna, ale zalecamy żeby w każdej kuchni przewidzieć takie strefy jak:

 • zapasów
 • przechowywania
 • zmywania
 • przygotowania
 • gotowania
Nowoczesna kuchnia - podstawowe strefy
Nowoczesna kuchnia – podstawowe strefy

Oczywiście każda ze stref może być rozbudowana, lub bardziej zoptymalizowana. Jeśli chodzi o miejsce, w zależności od wielkości pomieszczenia kuchennego.
Szczególnie przy realizacji malej kuchni, serdecznie polecamy skorzystać z opcji „meble na wymiar”. Przede wszystkim pozwoli to optymalnie zagospodarować każdy centymetr Twojej kuchni i w odróżnieniu do dostosowywanych rozwiązań będzie dużo bardziej wygodne, ergonomiczne i funkcjonalne.

Pamiętaj, że Twoja kuchnia powinna być bezpieczna dla małych pomocników
Pamiętaj, że Twoja kuchnia powinna być bezpieczna dla małych pomocników

Zobacz kilka projektów kuchni:

https://www.alfastyllublin.pl//portfolio/projekty-kuchni/
Projekty kuchni

Leave a Comment