Projekt Kuchnia | Alfa Styl Lublin

By projektować kuchnię tak by była funkcjonalna, wygodna, przydaje się szeroka wiedza, oraz … doświadczenie w kuchni 😉 Zobacz jak to zrobić, na co zwrócić uwagę, co wziąć pod uwagę.

Jak zaprojektować Kuchnię?

Projektowanie kuchni to znacznie więcej niż tylko estetyka i zastosowanie popularnych trendów. Jest to przestrzeń, w której codziennie wykonujemy wiele czynności, dlatego powinna ona być źródłem radości i komfortu. Niestety, często w małych mieszkaniach kuchnia jest pomijana lub niedoceniana, co jest dużym błędem. Kuchnia to serce domu, miejsce, które w dużej mierze determinuje funkcjonalność całego mieszkania.

Nie ma znaczenia, czy kochamy gotować, czy nie – kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy większość czasu, gdy jesteśmy w domu. Dlatego tak ważne jest, by przestrzeń ta była nie tylko funkcjonalna, ale także przyjemna i zachęcająca do przebywania w niej. Projektując kuchnię, warto więc skupić się na tych aspektach, które uczynią z niej idealne miejsce do gotowania i spędzania czasu.

Jak zaprojektować Kuchnię?
Jak zaprojektować Kuchnię?

Jak podejść do projektowania kuchni

W świecie gastronomii istnieje pojęcia jak „trójkąt roboczy”. Jeżeli chodzi o projekt kuchni to jest niemalże najważniejsze zagadnienie ergonomii.
W celu przygotowywania ulubionych potraw najpierw wyjmujemy produkty z lodówki (strefa przechowywania i zapasów), Potem obieramy, rozpakowujemy czy myjemy je (strefa przygotowania), następnie przygotowujemy i wrzucamy do garnka, czy też patelnię itp. (Strefa przygotowania ), do piekarnika.

Jak zaprojektować Kuchnię? - trójkąt roboczy
Jak zaprojektować Kuchnię? – trójkąt roboczy

Właśnie stworzył się nam trójkąt roboczy z trzech kluczowych najczęściej używanych urządzeń:

 1. Lodówka;
 2. Zlewozmywak;
 3. Kuchenka;

Niestety nie zawsze rozmiar i kształt pomieszczenie pozwala na idealny układ mebli i kluczowych urządzeń AGD. Natomiast to właśnie na tych podstawach tworzymy projekt kuchni.
Przede wszystkim:

 • układ kuchni liniowy,
 • w kształcie litery „L” kuchnie narożne,
 • kuchnie z wyspą

Są to najbardziej popularne rozwiązania w zależności od wielkości pomieszczeń. W każdym z tych rozwiązań projekt bazuje na „Trójkącie Roboczym”. Dla pomieszczeń małych:

Jak zaprojektować Kuchnię? - Układ kuchenny liniowy
Jak zaprojektować Kuchnię? – Układ kuchenny liniowy

Pomieszczenie średnie i duże to już inne możliwości tu możemy pokusić się o taki układ:

Jak zaprojektować Kuchnię? - Układ kuchenny w kształcie litery „L”
Jak zaprojektować kuchnię? – Układ kuchenny w kształcie litery „L”

Gdy pomieszczenie kuchni jest duże warto pomyśleć nad wyspą. Przykładowo w takiej konfiguracji:

Jak zaprojektować Kuchnię? - Układ kuchenny z wyspą.
Jak zaprojektować Kuchnię? – Układ kuchenny z wyspą.

Nowoczesna kuchnia = więcej urządzeń

Pamiętaj, że Twoja kuchnia powinna być bezpieczna dla małych pomocników
Pamiętaj, że Twoja kuchnia powinna być bezpieczna dla małych pomocników

W nowoczesnych kuchniach to coraz trudniej dostrzec taki trójkąt ze względu nie tylko na większą ilość urządzeń typu mikrofalówka, czy ekspres do kawy, ale przede wszystkim ze względu na to, że urządzenia typu kuchenka z piekarnikiem to już dwa osobne urządzenia. To nieco zaburza regułę trójkąta roboczego, lecz samo założenie jak najbardziej jest aktualne.
W celach zaprojektowania wygodnej i funkcjonalnej kuchni podzielmy ją na strefy.Takich stref kuchennych można wymyślić bardzo dużo – to już sprawa indywidualna, ale zalecamy żeby w każdej kuchni przewidzieć takie strefy jak:

 • zapasów
 • przechowywania
 • zmywania
 • przygotowania
 • gotowania
Nowoczesna kuchnia - podstawowe strefy
Nowoczesna kuchnia – podstawowe strefy

Oczywiście każda ze stref może być rozbudowana, lub bardziej zoptymalizowana. Jeśli chodzi o miejsce, w zależności od wielkości pomieszczenia kuchennego.
Szczególnie przy realizacji malej kuchni, serdecznie polecamy skorzystać z opcji „meble na wymiar”. Przede wszystkim pozwoli to optymalnie zagospodarować każdy centymetr Twojej kuchni i w odróżnieniu do dostosowywanych rozwiązań będzie dużo bardziej wygodne, ergonomiczne i funkcjonalne.


Zobacz nasze projekty wnętrz oraz realizacje:

Projekty wnętrz

Projekty wnętrz

Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio – to tylko ułamek tego, co zrealizowaliśmy. Chętnie opowiemy i pokażemy więcej – zapraszamy do kontaktu!


Nasze realizacje

Nasze realizacje

Nasze realizacje – obejrzysz tu tylko niektóre przykłady naszej kreatywności. Realizacje obejmują salony, sypialnie, a także kuchnie oraz łazienki. Jeżeli nasza filozofia wpisuje się w Twój gust, nie zwlekaj. Zmień swoje otoczenie razem z nami.

Napisz komentarz