TRENDY 2024

Jakie są najnowsze trendy w aranżacji wnętrz, które będą modne w nadchodzącym roku? Przeczytaj o modnych kolorach, wzorach, materiałach, a także o popularnych stylach aranżacyjnych. Zobacz przewidywane trendy 2024 roku!

Trendy w aranżacji wnętrz są kształtowane przez wiele czynników, takich jak zmiany społeczne i gospodarcze, a także nowe technologie. Trendy w aranżacji wnętrz często czerpią inspiracje ze świata mody. Zobacz, co może wpłynąć na kształtowanie się trendów na 2024 rok.

TRENDY 2024

Trendy 2024 – natura

Nasz świat staje przed wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi, co sprawia, że ludzie zaczynają bardziej cenić to, co naturalne. W 2024 roku widoczny będzie ten trend także w designie i modzie. Dlatego w aranżacji wnętrz na rok 2024 dominować będą trendy inspirowane naturą.

Roślinność we wnętrzu - trendy 2024

Kolory

Wiodącymi kolorami w aranżacji wnętrz 2024 będą odcienie:

  • zieleń – 2024 roku popularne będą zarówno jasne, pastelowe odcienie zieleni, jak i głębsze, bardziej wyraziste kolory, takie jak szmaragdowy czy oliwkowy.
  • błękit – kolor nieba i oceanu. Odcienie jasne, pastelowe, a także lazurowy czy turkusowy.
  • beż, karmelowy czy ecru – kolory kojarzone z ciepłem i przytulnością
  • brzoskwiniowy, pomarańczowy, brąz, żółty – kolory ziemi, słońca i owoców.

Należy tu wspomnieć, że kolorem roku, wybranym przez firmę Pantone na rok 2024, jest  Apricot Crush, a czyli delikatny, brzoskwiniowy odcień pomarańczowego.

Zobacz nasz artykuł na ten temat:

Materiały

Co do materiałów, drewno, kamień i len będą na topie. To nie tylko kwestia trwałości, ale również świadomego wyboru. Drewno to materiał, który nie tylko wygląda pięknie, ale także może być odnawialne, jeśli pochodzi z zrównoważonych źródeł. Zastosowanie takich materiałów we wnętrzu daje poczucie połączenia się i zjednoczenia z naturą, „powrotu do korzeni”.

Trendy 2024 – ekologia i recykling

W obliczu zmian klimatycznych i rosnącej świadomości ekologicznej ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na zrównoważony rozwój, dlatego w 2024 roku popularne będą aranżacje, które są przyjazne środowisku oraz materiały pochodzące z recyklingu, w tym plastik, papier czy też płyty meblowe z recyklingu. to materiały, które zostały wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak bawełna, poliester czy len. W aranżacji wnętrz tekstylia z odzysku mogą być wykorzystywane do produkcji tkanin, dywanów czy poduszek.

Trendy 2024 – przytulność

Po pandemii, która dla wielu była okresem stresującym, czasem szczególnej presji psychicznej oraz intensywnej pracy zdalnej, obserwujemy wzrost zapotrzebowania na przestrzenie mieszkalne sprzyjające relaksowi i regeneracji. Według prognoz na rok 2024, dominować będą aranżacje wnętrz kierowane ku atmosferze ciepła i przytulności, mające na celu przywrócenie domowi pierwotnego charakteru oazy spokoju, a nie miejsca wyłącznie związanego z obowiązkami zawodowymi.

Widać rosnącą popularność elementów dekoracyjnych, takich jak dywany, poduszki oraz rośliny doniczkowe. Dywany, oprócz aspektu estetycznego, pełnią funkcję termoizolacyjną, dostarczając użytkownikom uczucia ciepła i komfortu. Jest to dodatkowo istotne biorąc pod uwagę rosnące koszty energii i ogrzewania mieszkań, ograniczanie emisji CO2 i coraz większe oszczędzanie na ogrzewaniu. W sytuacji gdy w mieszkaniach ludzie mają coraz chłodniej, lepiej będą się czuć we wnętrzu ciepłym wizualnie.

Poduszki stanowią istotny element atmosfery przytulności, wprowadzając do wnętrza elementy miękkie, jednocześnie zapewniając komfort i wygodę. Rośliny doniczkowe, poza walorami dekoracyjnymi, przyczyniają się do poprawy jakości powietrza oraz oddziałują korzystnie na ogólne samopoczucie mieszkańców.

Trendy te odzwierciedlają pragnienie przejścia od koncepcji domu jako biura do rozumienia go jako przestrzeni relaksacyjnej i rodzinnej. Inżynieria wnętrz w 2024 roku kładzie nacisk na zapewnienie komfortu psychicznego i fizycznego, wykorzystując estetyczne i funkcjonalne aspekty projektowania.

Trendy 2024 – style wnętrzarskie

Jeśli chodzi o style, dalej bardzo popularne będą styl boho czy skandynawski, ponieważ one łączą się zarówno z naturą jak i recyklingiem.

Jednak na topie jest i będzie styl japandi:

  • połączenie stylu japońskiego, skandynawskiego i minimalizmu,
  • cechy wspólne ze stylem boho – minimalistyczny, ciepły i przytulny,
  • uużycie naturalnych materiałów jak drewno, kamień i ceramika,
  • delikatne, beżowe kolory,
  • meble i wyposażenie w obłych, miękkich i nieregularnych kształtach.
Styl japandi trendy 2024
Styl japandi – trendy 2024. Źródło: Pinterest (Link)

Kolejny modny styl we wnętrzach odzwierciedla zasady japońskiej filozofii wabi sabi, która oznacza wybieranie prostoty, naturalności oraz akcentowanie piękna w niedoskonałościach. Wykorzystywanie naturalnych materiałów, akceptacja niedoskonałości i starzenia się nadaje autentyczności i charakteru. Bardzo popularne i rozpoznawalne są lampy w tym stylu – Khmara, które od 2022 roku są na topie.

Lampy wiszące Khmara – Źródło : Pinterest (Link1, Link2)

Popularny jest nie tylko recykling, ale dawanie drugiego życia starym przedmiotom bez przetwarzania ich na nowe. Dlatego coraz modniejsze jest stosowanie dekoracji czy mebli z drugiej ręki, a co za tym idzie – styl eklektyczny.

Trendy 2024 – zrównoważenie i nowe technologie

W celu ograniczania emisji CO2 wykorzystuje się nowe technologie, takie jak inteligentne oświetlenie czy systemy zarządzania energią. Inteligentne oświetlenie to system, który umożliwia sterowanie oświetleniem za pomocą smartfona czy tabletu. Dzięki temu można łatwo i wygodnie regulować natężenie światła czy wyłączać i włączać światła w różnych pomieszczeniach. Wykorzystuje się też czujniki ruchu, dzięki którym światło się automatycznie wyłącza, gdy czujnik nie wykrywał ruchu przez określony czas. Można także programować oświetlenie, by o określonych godzinach się włączało lub wyłączało, czy też zmieniało natężenie. Inteligentne oświetlenie pozwala na oszczędność energii, ponieważ umożliwia sterowanie oświetleniem w zależności od potrzeb.

Salon z kominkiem elektrycznym

Systemy zarządzania energią to systemy, które monitorują zużycie energii w domu i pozwalają na sterowanie urządzeniami elektrycznymi. Szczególnie często wykorzystuje się je w budynkach z własnym źródłem energii, np. panelami fotowoltaicznymi i pompą ciepła. Dzięki temu można w łatwy sposób zidentyfikować źródła nadmiernego zużycia energii i podjąć działania, które pomogą w jego ograniczeniu. Można dzięki nim zarządzać ogrzewaniem budynku i optymalizować je, co pozwalają na oszczędność energii, a także pieniędzy.

Podsumowanie – trendy we wnętrzach na 2024 rok

W 2024 roku w aranżacji wnętrz dominować będą trendy, które odpowiadają na aktualne potrzeby i trendy społeczne. Naturalność, zrównoważony rozwój i przytulność to kierunki, które będą coraz bardziej popularne w nadchodzących latach. Warto będzie inwestować w projektowanie, które nie tylko estetycznie się prezentuje, ale także wspiera dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne mieszkańców.