Styl boho

Styl boho cieszy się wielką popularnością. Kojarzy się z naturą, ekologią i lekkością dzięki wykorzystaniu drewna, kolorów ziemi i roślin.

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu boho?

Styl boho we wnętrzach nawiązuje do kultury hipisowskiej, która ceniła wolność wyrazu i bliskość natury. Najważniejsze cechy tego stylu obejmują szeroką gamę naturalnych kolorów, często zestawionych ze sobą w nietypowy sposób. Często wykorzystywana jest biel, beże, brązy, zieleń i miodowa żółć. Do aranżacji wnętrz wykorzystuje się przede wszystkim materiały naturalne, ekologiczne i pochodzące z recyklingu, takich jak np. bawełna, rattan, len i drewno.

Pomieszczenia w stylu boho swój niepowtarzalny i charakterystyczny wygląd zawdzięczają również odważnym i nieoczywistym zestawieniom wzorów, materiałów i faktur. Charakterystyczne są miękkie siedziska, koce, patchworki i poduszki, które wprowadzają przytulny charakter do wnętrza.

Ważna jest inspiracja Orientem, podróżami i egzotycznymi kulturami. Styl boho łączy nowoczesne elementy wyposażenia z urokiem przedmiotów vintage. Wnętrza zdobią pamiątki z podróży takie jak tekstylia, tradycyjne dekoracje, dywany oraz ręcznie robione ozdoby i rzeźby. Ręcznie wykonywane elementy nadają przestrzeni unikalnego charakteru i ciepłego, etnicznego akcentu.

Pomysły na dekoracje w stylu boho

Dla wszystkich wnętrz w stylu boho charakterystyczne są ręcznie wykonywane akcesoria. Etniczne dekoracje znajdziemy we wszystkich pomieszczeniach, bez względu czy jest to kuchnia, czy sypialnia. Dobierając dodatki do swojego wnętrza pamiętaj, aby były wyrazem Twojej indywidualności i kreatywności. Stwórz własny unikalny wystrój łącząc różne elementy ze sobą.

Styl boho - dekoracje - wazony z suchymi trawami
Styl boho – dekoracje – wazony z suchymi trawami

Dekoracje ścienne, tekstylia

Ręcznie wykonywane dekoracje tekstylne umieszcza się na ścianach w postaci makram, czyli ręcznie wykonywanych tkanin wiązanych. Jest to sztuka plecenia sznurków bez użycia narzędzi. Pochodzi ona ze starożytnej Asyrii i Babilonii i na stałe związała się ze stylistyką boho. Charakterystyczne są również tekstylia z etnicznymi wzorami – narzuty, poduszki i koce. Dodają one przestrzeni charakteru, ale też ciepła.

Styl boho – oświetlenie

Dobrze dobrana lampa boho może nadać pomieszczeniu przytulnego i ciepłego charakteru. Najczęściej spotykane są lampy wiszące lub stojące wykonane z cienkiego rattanu lub z wypalanej trawy morskiej. Takie oprawy oświetleniowe nie tylko ocieplają wnętrze, ale również rozpraszają sztuczne światło, nadając mu przyjemnego charakteru. Wykorzystywane są również świece i lampiony, zapewniające jeszcze bardziej naturalne, żywe i ciepłe światło.

Styl boho – oświetlenie z ażurowymi kloszami zrobionymi z naturalnych materiałów takich jak wiklina, papier.

Rośliny

Styl boho silnie nawiązuje do natury, dlatego roślinność we wnętrzach jest niezbędna. Dodaje ona żywej energii i świeżości do pomieszczeń. Rośliny świetnie sprawdzą się zarówno na parapetach, czy regałach. Trend „urban jungle” (z ang. miejska dżungla) doskonale pasuje do aranżacji w stylu boho. Wybieraj gatunki roślin o charakterystycznych liściach, takich jak monstera, bananowiec lub kaktus. Oprócz roślin doniczkowych nie może zabraknąć bukietów kwiatów lub suszonych gałązek w etnicznych wazonach. Nie bój się zaszaleć – im więcej zieleni we wnętrzu tym lepiej!

Styl boho - rośliny, donice, kosze, dywany
Styl boho – rośliny, donice, kosze, dywany

Styl boho – meble

W aranżacji w stylu boho najlepiej sprawdzą się meble wykonane z naturalnych surowców, najczęściej z drewna, bambusa i rattanu. Ciekawy efekt można osiągnąć stosując drewno naturalnie niedoskonałe – z widocznymi słojami i sękami. Warto postawić również na siedziska – sofy, fotele i pufy wykonane z wikliny. We wnętrze boho świetnie wpasują się unikalne meble vintage. Nie bój się łączyć różnych stylów i epok, aby stworzyć swój własny, niepowtarzalny wystrój.

Styl boho - dywany, poduchy, kosze, plecione podkładki
Styl boho – dywany, poduchy, kosze, plecione podkładki

Styl boho – podsumowanie

Podsumowując, styl boho charakteryzujące się swobodnym i artystycznym podejściem do wnętrz. Czerpie inspirację z różnych kultur, łącząc wzory etniczne z elementami vintage. Jest symbolem wolności i natury, promując naturalne tkaniny, luźne kroje i bogactwo dodatków. Styl ten zdobywa coraz większą popularność dzięki swojej wyjątkowej estetyce, która podkreśla piękno chaosu i niedoskonałości. Boho to nie tylko wnętrza, ale i moda oraz artystyczne podejście do życia i ubioru.