Nowe okna - wymiana okien

Wymiana okien to często konieczność przy gruntownym remoncie mieszkania, szczególnie kupionego lub odziedziczonego z rynku wtórnego w starym budownictwie. Wybór odpowiednich okien ma długoterminowe konsekwencje dla efektywności energetycznej lokalu. Zobacz, kiedy należy wymienić okna oraz jak wybrać i zamontować nowe.

Kiedy wymieniać okna?

Wymiana starych okien na nowe energooszczędne
Wymiana starych okien na nowe energooszczędne

Wysokie rachunki za ogrzewanie

Impulsem do wymiany okien często są wysokie rachunki za ogrzewanie, co może wskazywać na utratę ciepła spowodowaną nieszczelnymi oknami i wysoką przepuszczalnością ciepła przez stare lub uszkodzone okna.

Współczesne okna oferują lepszą izolację termiczną dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, takich jak podwójne lub potrójne szyby, niskoemisyjne powłoki oraz wypełnienie przestrzeni między szybami gazami szlachetnymi, takimi jak argon, krypton czy ksenon. Również ramy okien nowoczesnych są zaprojektowane, by osiągać odpowiednie parametry termiczne, bezpieczeństwa oraz, gdy to konieczne, przeciwpożarowe.

Uszkodzenia

Przeciekanie, uszkodzenia lub naturalne zużycie okien także są istotnym powodem do ich wymiany. Pęknięcia w szybach, zniszczone uszczelki, problemy z otwieraniem czy zamykaniem mogą nie tylko obniżać efektywność energetyczną, ale również wpływać na bezpieczeństwo. Stare okna często nie spełniają obecnych standardów bezpieczeństwa, a ich uszkodzenia mogą zwiększać ryzyko włamania

Modernizacja i podniesienie wartości lokalu

Wymiana okien ma również wpływ na wartość nieruchomości. Nowe okna mogą znacząco odmienić zarówno wygląd zewnętrzny budynku jak i wygląd wnętrza. Jednak estetyka to tylko powierzchowny aspekt. Znacznie ważniejsze są tutaj parametry termiczne. Inwestycja w wysokiej jakości okna często zwiększa wartość rynkową nieruchomości, co jest istotne w kontekście jej ewentualnej sprzedaży czy wynajmu.

Jakie okna wybrać?

Wymiana okien w budynku biurowym
Wymiana okien w budynku biurowym

Rama okna – materiały

Różne materiały ram okien oferują różne właściwości w zakresie izolacji, trwałości, estetyki i ceny.

Okna z PVC (polichlorku winylu) są jednym z najpopularniejszych wyborów ze względu na ich doskonałą izolację termiczną i akustyczną oraz przystępną cenę. PVC jest materiałem odpornym na warunki atmosferyczne, co zapewnia jego długą żywotność. Ponadto, okna PVC są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala na łatwe dopasowanie ich do różnych stylów architektonicznych.

Okna drewniane, z kolei, są cenione za ich naturalny, klasyczny i tradycyjny surowiec. Drewno jest materiałem ekologicznym i przyjaznym dla zdrowia, a jego estetyka idealnie komponuje się z tradycyjnymi oraz rustykalnymi stylami architektonicznymi. Warto jednak pamiętać, że drewno wymaga regularnej konserwacji, w tym malowania lub lakierowania, aby zachować swoje właściwości i wygląd.

Aluminiowe ramy są wybierane ze względu na ich nowoczesny design, trwałość i duże możliwości kształtowania przeszkleń. Aluminium jest lekkie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe i odporne na korozję. Okna aluminiowe są często wybierane w nowoczesnych konstrukcjach ze względu na możliwość tworzenia dużych, przeszklonych powierzchni z minimalnymi ramami.

Współczynnik przenikania ciepła UV

Współczynnik ten jest miarą tego, jak dobrze okno izoluje wnętrze budynku od zimna na zewnątrz – im niższa wartość Uw, tym lepsza izolacyjność. Wysoka izolacyjność przekłada się na niższe koszty ogrzewania w zimie i chłodzenia w lecie.

Wybierając szyby do okien, warto zainwestować w podwójne lub potrójne szybowanie. Szyby te oferują nie tylko lepszą izolację termiczną, ale także akustyczną, co jest szczególnie ważne w hałaśliwych miejscach. Potrójne szybowanie, choć droższe, zapewnia jeszcze lepszą izolację niż podwójne szybowanie.

Bezpieczeństwo – okna antywłamaniowe

Okna antywłamaniowe z dodatkowymi zabezpieczeniami, takimi jak zamki, wzmocnione zawiasy, czy hartowane lub laminowane szyby, mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo domu. Takie okna są trudniejsze do sforsowania.

Izolacyjność akustyczna

Hałas zewnętrzny może być czynnikiem wpływającym na wybór okien. W miejscach o dużym natężeniu hałasu, takich jak bliskość ruchliwych ulic, lotnisk czy linii kolejowych, okna dźwiękoszczelne mogą znacząco poprawić jakość życia mieszkańców. W ofercie wielu producentów można znaleźć dźwiękoszczelne, czy też dźwiękochłonne okna, o lepszych parametrach pod względem izolacyjności akustycznej, dzięki zastosowaniu specjalnych szyb oraz uszczelek, które skutecznie tłumią dźwięki z zewnątrz.


Zobacz więcej artykułów z kategorii Jak zrobić remont?


Wymiana okien krok po kroku

Zakup okien, materiałów i narzędzi

Aby dobrać odpowiednio nowe okna, należy zmierzyć wymiary otworu okiennego. Dobierając wymiary okna należy pamiętać o pozostawieniu odpowiednich luzów montażowych. Następnie należy zakupić okna wraz z materiałami montażowymi. Niezbędne narzędzia, akcesoria i materiały to między innymi:

  • miarka,
  • poziomica,
  • wiertarka, zestaw wierteł, śrubokręty, klucze o śrub,
  • nożyce do metalu,
  • szpachelka,
  • pianka montażowa, silikon budowlany i pistolet,
  • kotwy, profile montażowe,
  • uszczelki,
  • folia paroprzepuszczalna, paroizolacyjna, taśma uszczelniająca.

Demontaż

Przy demontażu starych okien ważne jest, aby zabezpieczyć obszar pracy. Następnie należy wyjąć skrzydła okien z zawiasów. Aby zdemontować ramę okien, trzeba usunąć wkręty lub kołki mocujące ramę do ściany i koniecznie upewnić się, że nie ma żadnych dodatkowych elementów mocujących. Następnie, używając dłuta lub podobnego narzędzia, oddzielić ramę od ściany. Należy uważać, by nie uszkodzić muru lub otaczających powierzchni. W razie potrzeby można użyć narzędzi do cięcia.

Montaż nowego okna

Montaż nowego okna wymaga umieszczenia ramy w otworze, przy czym konieczne jest kontrolowanie pionów i poziomów, przy użyciu poziomicy. Okno powinno być mocowane do muru, a znajdować się w warstwie ocieplenia ściany. Po zabezpieczeniu ramy kotwami montażowymi, należy wypełnić przerwy pianką montażową, dbając o równomierne rozprowadzenie. Następnie montuje się skrzydła okien i dodatkowe elementy, takie jak klamki.

Parapety

Podczas wymiany okien może zaistnieć również konieczność wymiany parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. Podczas wymiany okien ważne jest, aby upewnić się, że parapet jest prawidłowo zamontowany i uszczelniony. Dobre uszczelnienie zapobiega przeciekaniu wody, co jest szczególnie ważne w przypadku parapetów zewnętrznych.

Okna o dużym przeszkleniu
Okna o dużym przeszkleniu

Wymiana okien w mieszkaniu jest często elementem gruntownego remontu mieszkania, a także samodzielnym przedsięwzięciem. Wpływa na szereg aspektów – od komfortu termicznego i akustycznego, przez bezpieczeństwo, aż po estetykę i wartość nieruchomości. Wybierając nowe okna, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale przede wszystkim na parametry techniczne i funkcjonalność, które przekładają się na długoterminowe korzyści dla mieszkańców.

Wymiana okien to skomplikowany proces, dlatego często zaleca się zatrudnienie profesjonalistów. Dokładność w pomiarach i montażu jest kluczowa, a kontrola jakości po zakończeniu prac zapewni, że nowe okna będą służyć bezproblemowo przez wiele lat.


Sprawdź nasze projekty wnętrz oraz realizacje:
Projekty wnętrz

Projekty wnętrz

Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio – to tylko ułamek tego, co zrealizowaliśmy. Chętnie opowiemy i pokażemy więcej – zapraszamy do kontaktu!

Nasze realizacje

Nasze realizacje

Nasze realizacje – obejrzysz tu tylko niektóre przykłady naszej kreatywności. Realizacje obejmują salony, sypialnie, a także kuchnie oraz łazienki. Jeżeli nasza filozofia wpisuje się w Twój gust, nie zwlekaj. Zmień swoje otoczenie razem z nami.

Napisz komentarz