Pokój dziecka

Pokój dziecka – urządzanie go może być emocjonującym wyzwaniem, ale wymaga przemyślenia. Warto uniknąć kilku powszechnych błędów.

W dzisiejszym artykule dowiesz się, jakie są najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu pokoju dziecięcego i jak uniknąć tych pułapek, zachowując równocześnie funkcjonalność i styl.

Błąd nr 1. Brak planowania na przyszłość

Pierwszym często popełnianym błędem jest brak myślenia o przyszłości. Dzieci rosną szybko, a ich potrzeby zmieniają się błyskawicznie. Projektując pokój dziecka, warto zastanowić się, czy wybierane meble i dekoracje będą nadawać się do przyszłych etapów rozwoju dziecka. Wybór uniwersalnych kolorów i mebli, które mogą łatwo ewoluować wraz z dzieckiem, jest ważny szczególnie, gdy nie jest się gotowym finansowo do urządzania pokoju na nowo co kilka lat. Modne są pokoje dla maluchów, urządzone w uroczym, dziecięcym i baśniowym klimacie, jednak taki wystrój nie będzie odpowiedni dla starszaka, czy dziecka w wieku szkolnym.

Popularne jest również urządzanie różowego pokoju dla dziewczynki, a niebieskiego dla chłopca. Takie rozwiązanie również nie jest najlepsze, ponieważ opiera się na stereotypach płciowych. Ogranicza wybór i wyrażanie siebie dziecka, a dzieci są indywidualistami! Nie wszystkie dziewczynki lub chłopcy lubią klasyczne kolory przypisywane ich płci. Preferencje dziecka mogą się zmieniać z czasem, a cały pokój urządzony w jednym kolorze jest monotonny i może szybko się znudzić.

Błąd nr 2. Niewystarczająco przechowywania

Brak odpowiedniego miejsca do przechowywania to błąd, który może prowadzić do chaosu w pokoju dziecka. Dzieci gromadzą wiele zabawek, ubrań i akcesoriów, więc ważne jest, aby zapewnić odpowiednie rozwiązania przechowywania. Brak szafy lub regałów może sprawić, że pokój będzie zagracony i trudny do utrzymania w porządku. Szukaj rozwiązań, które umożliwią przechowywanie rzeczy dziecka w sposób funkcjonalny i estetyczny.


Więcej na temat przechowywania w małym mieszkaniu możesz przeczytać tutaj:


Błąd nr 3. Zaniedbanie bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo jest priorytetem w pokoju dziecka, a zaniedbanie go może spowodować krzywdę. Upewnij się, że meble i dekoracje są bezpieczne dla dziecka. Unikaj ostrych krawędzi, luźnych części czy toksycznych materiałów i trujących roślin. Również układ elektryczny powinien być odpowiednio zabezpieczony, a przewody schowane. Dbaj o bezpieczne zabawki i unikaj umieszczania ich w miejscach, gdzie dziecko może się potknąć lub zranić. Pamiętaj o przymocowaniu mebli do ścian, by nie przewróciły się, gdy dziecko spróbuje się na nie wspinać.

Błąd nr 4. Nadmiar dekoracji

Często rodzice starają się stworzyć „baśniowy świat” dla swojego dziecka, co może prowadzić do nadmiaru kolorów, wzorów i ozdób. Dla dziecka, które dopiero się rozwija, jest to za dużo bodźców. Zbyt wiele elementów dekoracyjnych może wprowadzać zamęt w pokoju dziecka i utrudniać skupienie się. Mnogość zabawek, pluszaków i maskotek sprawia, że pomieszczenie jest już wystarczająco żywe. Zamiast tego, warto postawić na kilka głównych dekoracyjnych akcentów, które nadadzą pomieszczeniu dziecinny i subtelny charakter.

Pokój dziecka dekoracje
Nadmiar dekoracji i zabawek w pokoju dziecka może być przytłaczający i wprowadzać chaos. Źródło: Pinterest. (Link)

Błąd nr 5. Brak uwzględnienia opinii dziecka

Choć rodzice często decydują o projektowaniu pokoju, ważne jest, aby uwzględnić zdanie i pomysły samego malucha. Dziecko powinno czuć się komfortowo i szczęśliwie w swoim pokoju. To świetna okazja do nauki kompromisu i rozwijania zdolności wyrażania swoich preferencji. Warto więc przeprowadzić rozmowę z dzieckiem i zastanowić się nad jego marzeniami, ulubionymi kolorami, zainteresowaniami czy tematami.

Projektowanie pokoju dla dziecka może być zabawnym i satysfakcjonującym doświadczeniem, jednak jego użytkowanie będzie równie zabawne pod warunkiem, że unikniemy powyższych błędów. Planowanie na przyszłość, dbałość o bezpieczeństwo oraz uwzględnienie opinii dziecka to najważniejsze kroki potrzebne do stworzenia wymarzonego pokoju dziecka. Zastosowanie tych zasad pomoże w stworzeniu miejsca, w którym dziecko będzie czuło się i dorastało szczęśliwe i komfortowo.

Pamiętaj, że projektowanie pokoju dziecka to proces kreatywny, który pozwala wyrazić osobisty styl dziecka i jednocześnie zadbać o wygodę i przyszłość. Oczywiście, jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, zawsze możesz skonsultować się z profesjonalnym projektantem wnętrz.


Zobacz nasze projekty i realizacje:

Projekty wnętrz

Projekty wnętrz

Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio – to tylko ułamek tego, co zrealizowaliśmy. Chętnie opowiemy i pokażemy więcej – zapraszamy do kontaktu!


Nasze realizacje

Nasze realizacje

Nasze realizacje – obejrzysz tu tylko niektóre przykłady naszej kreatywności. Realizacje obejmują salony, sypialnie, a także kuchnie oraz łazienki. Jeżeli nasza filozofia wpisuje się w Twój gust, nie zwlekaj. Zmień swoje otoczenie razem z nami.


Podobają Ci się nasze projekty i realizacje?

Skontaktuj się z nami