Ościeżnice ukryte. W tym artykule dowiesz się czym one są i jak są zbudowane, a także dlaczego warto się na nie zdecydować.

Jakie wyróżniamy typy ościeżnic?

Ościeżnica – nieruchoma rama osadzona w ościeży, czyli wewnętrznej krawędzi otworu ściany budynku – w otworze okiennym lub drzwiowym. Do ościeżnicy montuje się na zawiasach skrzydła drzwiowe, okienne lub bramowe, rzadziej bezpośrednio przeszklenie. Ościeżnica potocznie bywa nazywana futryną, specjalistyczne publikacje określają taką nazwę jako błędną.

Źródło: Wikipedia

Niezależnie od wyboru rodzaju drzwi, warto zadbać o dobór odpowiednich ościeżnic. Wybór ten zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji, ale warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak estetyka, wytrzymałość, kontrola nad ustawieniem drzwi czy łatwość w montażu.

Wyróżniamy ościeżnice:

  • stałe,
  • regulowane,
  • hybrydowe,
  • ukryte.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są ościeżnice stałe. Są produkowane są z różnych materiałów, takich jak drewno, stal lub aluminium, co wpływa na ich trwałość i wytrzymałość. Dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu łatwo dopasować je do wystroju wnętrza.

Bardziej uniwersalną, choć droższą opcją są ościeżnice regulowane. Mają możliwość regulacji i dopasowanie szerokości ościeżnicy do grubości ściany w której montowana jest taka ościeżnica. Taka regulacja umożliwia precyzyjne dopasowanie drzwi do otworu drzwiowego.

Ościeżnice hybrydowe łączą w sobie cechy różnych ościeżnic, jak na przykład ościeżnic stalowych i drewnianych. Zapotrzebowanie w takich ościeżnicach pojawia się szczególnie przy drzwiach w pomieszczeniach prezentacyjnych i wilgotnych lub typowo mokrych. Na przykład: ze strony łazienki z prysznicem walk in warto zastosować metalową część ościeżnicy odporną na wilgoć, natomiast ze strony mieszkania warto zastosować bardziej dekoracyjną część ościeżnicy.

Ościeżnice regulowane hybrydowe to solidne i trwałe rozwiązanie, które pozwala na dopasowanie konstrukcji do indywidualnych potrzeb i wymiarów drzwi. Ich zalety to przede wszystkim uniwersalność i jednocześnie atrakcyjny wygląd

My chcemy Cię przekonać do ościeżnic ukrytych – to najnowocześniejszy typ, który wyróżnia się zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką.

Co to są ościeżnice ukryte?

Ościeżnice ukryte to coraz popularniejsze rozwiązanie w budownictwie. Ich główną zaletą jest estetyka – są niemalże niewidoczne, co daje dużo więcej swobody w projektowaniu wnętrz. Takie ościeżnice montuje się przy montażu ścianek działowych, dzięki czemu są one praktycznie niewidoczne i harmonijnie wpisują się w wystrój pomieszczenia.

W odróżnieniu od tradycyjnych ościeżnic, ościeżnice ukryte są niewidoczne z zewnątrz i idealnie wtapiają się w ścianę, dzięki czemu drzwi wyglądają bardzo estetycznie i harmonijnie.

Ościeżnice ukryte - niewidoczne z zewnątrz
Ościeżnice ukryte – niewidoczne z zewnątrz

Ościeżnice ukryte składają się z metalowej ramy, która jest osadzona w ścianie. Do ramy tej mocowane są zawiasy, na których umieszczane jest skrzydło drzwiowe. Elementy te są ukryte w ścianie, dzięki czemu drzwi wydają się być zawieszone w powietrzu. Ponadto, takie ościeżnice są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, dzięki czemu ich żywotność jest wyższa niż tradycyjnych ościeżnic.

Ościeżnice ukryte - jak to działa
Ościeżnice ukryte – jak to działa?

Zastosowanie ościeżnic ukrytych

Ościeżnice ukryte mogą być stosowane z różnymi rodzajami drzwi wewnętrznych. Mogą to być drzwi przesuwne, skrzydłowe lub harmonijkowe, a także drzwi z przeszkleniami, które dodają wnętrzu więcej światła i przestrzeni.

Jeśli planujesz zastosowanie takich ościeżnic w swoim projekcie, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Uwzględnij ościeżnice ukryte w projekcie

To konkretne rozwiązanie wymaga odpowiedniego przygotowania otworu w ścianie – dlatego ważne jest, aby projekt wnętrza uwzględniał tę kwestię. Otwór powinien być wykonany z dokładnością, aby ościeżnica mogła zostać w nim zamontowana w sposób stabilny i bezproblemowy.

Odpowiedni montaż

Ważne jest także, aby do montażu ościeżnic ukrytych wykorzystać odpowiednie narzędzia i technologie. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie montażu specjalistom. W ten sposób możesz mieć pewność, że ościeżnice zostaną zamontowane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, co gwarantuje nie tylko ich funkcjonalność, ale również trwałość.

Ościeżnice ukryte to dobry i nowoczesny wybór, jeżeli cenisz sobie minimalistyczny styl i chcesz, aby Twoje wnętrza były nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Ich zastosowanie pozwala uzyskać wspaniały efekt wizualny. Stosowanie ościeżnic ukrytych daje Ci wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki temu, że ościeżnice są niewidoczne, drzwi wyglądają bardzo elegancko i minimalistycznie. Co więcej, takie ościeżnice pozwalają na osiągnięcie spójnego stylu we wnętrzu, co jest bardzo ważne w przypadku nowoczesnych aranżacji. 

Ościeżnice ukryte - nowoczesność i minimalizm
Ościeżnice ukryte – nowoczesność i minimalizm

Zamki magnetyczne i zawiasy ukryte

Ościeżnice ukryte stosowane z drzwiami są często wyposażone w zamki magnetyczne, które są bardzo wygodne w użytkowaniu. Ten zestaw pozwala na ciche zamknięcia drzwi bez naciskania na klamkę – daje to naprawdę przyjemne odczucia przy użytkowaniu. 

Ościeżnice ukryte - zamki magnetyczne
Ościeżnice ukryte – zamki magnetyczne

Zawiasy w ościeżnicach ukrytych również są bardzo estetyczne i nie rzucają się w oczy, co jeszcze bardziej podkreśla minimalistyczny charakter drzwi.

Ościeżnice ukryte - zawiasy ukryte
Ościeżnice ukryte – zawiasy ukryte

Pamiętaj – jeżeli chcesz zastosować takie ościeżnice, potrzebujesz odpowiedniego projektu. Tylko dzięki temu można odpowiednio przygotować otwór w ścianie oraz uwzględnić wszystkie elementy, takie jak wymiary drzwi, rodzaj zamka, kierunek otwierania drzwi czy rodzaj wykończenia.

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wyglądają drzwi z ościeżnicą ukrytą, obejrzyj fragment filmiku dotyczącego jednej z naszych realizacji. Możesz to zrobić bezpośrednio na stronie, lub klikając w link: https://youtu.be/yk-u5YH4ZfM?t=153


Dlaczego warto wybrać ościeżnice ukryte?

Ościeżnice ukryte są najnowocześniejszym rozwiązaniem idealnym dla osób, które polecamy dla tych którzy chcą uzyskać maksymalny efekt estetyczny. Jako, że ościeżnice te są niewidoczne po zamknięciu drzwi, prezentują się bardzo elegancko. To świetne rozwiązanie dla Ciebie, jeżeli cenisz sobie estetykę i harmonijność nowoczesnych wnętrz.

Należy jednak pamiętać, że montaż ościeżnic ukrytych wymaga wcześniejszego przygotowania otworu, dlatego przed przystąpieniem do prac należy wykonać projekt.

Ościeżnice ukryte - jak to wygląda w praktyce
Ościeżnice ukryte – jak to wygląda w praktyce

Zobacz nasze projekty i realizacje:

Projekty wnętrz

Projekty wnętrz

Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio – to tylko ułamek tego, co zrealizowaliśmy. Chętnie opowiemy i pokażemy więcej – zapraszamy do kontaktu!


Nasze realizacje

Nasze realizacje

Nasze realizacje – obejrzysz tu tylko niektóre przykłady naszej kreatywności. Realizacje obejmują salony, sypialnie, a także kuchnie oraz łazienki. Jeżeli nasza filozofia wpisuje się w Twój gust, nie zwlekaj. Zmień swoje otoczenie razem z nami.