Wykończenie łazienki - 5 BŁĘDÓW

Wykończenie łazienki to przedsięwzięcie, do którego potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Oto 5 największych błędów, których nie chcesz popełnić wykańczając lub remontując łazienkę. Przeczytaj, by wiedzieć, czego unikać!

Remontując łazienkę, często przywiązuje się wagę takim elementom jak kolory płytek, rodzaj kabiny prysznicowej, czy kształt umywali i lustra. Jednak często popełnia się pewne błędy, które mogą zepsuć cały efekt końcowy. Oto pięć największych błędów w urządzaniu i wykańczaniu łazienki, które warto znać, by wiedzieć jak ich uniknąć.

Błąd nr 1. Nieprawidłowa wentylacja

Wykończenie łazienki  - warto zadbać o dobrą wentylację
Wykończenie łazienki – warto zadbać o dobrą wentylację

Brak odpowiedniej wentylacji może prowadzić do problemów z wilgocią, pleśnią i nieprzyjemnymi zapachami. Dlatego warto zadbać o dobrą wentylację. Jeśli mamy łazienkę z WC w jednym pomieszczeniu, a chcemy ją podzielić na łazienkę i WC w osobnych pomieszczeniach, musimy zadbać o to, by oba pomieszczenia miały dostęp do wentylacji.

Aby wentylacja działała prawidłowo, musi mieć nie tylko wyciąg lub wywiew, którym zużyte powietrze będzie odprowadzane, ale także musi mieć szczeliny, którym powietrze będzie doprowadzane. W tym celu należy zapewnić otwory w drzwiach do łazienki. W przypadku braku otworów w drzwiach, wentylacja może nie działać prawidłowo, a w łazience może gromadzić się wilgoć i pleśń.

Dodatkowo, prawidłowa wentylacja jest bardzo ważna w przypadku łazienek, w których zamontowany jest piecyk gazowy. Jeśli wentylacja nie działa efektywnie, powstaje ryzyko wydzielania się niebezpiecznego czadu. Z tego samego powodu, w łazience z piecykiem gazowym bezpieczniej jest zainstalować wannę niż prysznic. Dzięki temu można najpierw nalać wody do wanny i wywietrzyć łazienkę, a dopiero potem się w niej zamknąć na kąpiel. W przypadku brania prysznica w łazience z piecykiem, jest się zamkniętym w ciasnej łazience podczas pracy piecyka.


Zobacz nasze projekty i realizacje łazienek:


Błąd nr 2. Niewłaściwy wybór materiałów i armatury

Przy wykończenie łazienki kluczowy jest wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych
Przy wykończenie łazienki kluczowy jest wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych

Wykończenie łazienki – nieodpowiednie materiały

Wykończenie łazienki wiąże się z wyborem odpowiednich materiałów wykończeniowych. Trzeba uwzględnić ich trwałość, wodoodporność i łatwość czyszczenia. Wybierając materiały niewłaściwe dla łazienki, można narazić się na problemy z utrzymaniem jej w dobrym stanie. Jednym z poważnych błędów, popełnianych głównie przez osoby, które remontują łazienkę samodzielnie, jest wykorzystanie w łazience tynku gipsowego. Tynk ten jest często wybierany, ponieważ jest tani i łatwy w aplikacji. Jednak przez swoje właściwości nie nadaje się do zastosowania w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych, ponieważ jest nasiąkliwy i może ulec zniszczeniu. Bezpieczniejszym rozwiązaniem w łazience jest tynk cementowo-wapienny, natomiast jeśli chcemy zastosować tynk gipsowy, musimy zwrócić uwagę, by był to tynk hydrofobowy.

Wykończenie łazienki – źle dobrana armatura

Błędem jest niedostosowanie wysokości kranu do rodzaju umywalki. W przypadku umywalek nablatowych warto wybrać wyższy kran, który umożliwi wygodne korzystanie z umywalki. Natomiast przy umywalkach podwieszanych czy wpuszczanych w blat, wystarczy niższy kran.

Materiał, z jakiego wykonana jest armatura, ma wpływ nie tylko na jej trwałość, ale także na jej wygląd. Warto zainwestować w baterie wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal nierdzewna czy mosiądz, które są odporne na korozję i uszkodzenia.

Kolejny błąd: czarna armatura przy twardej wodzie. Częstym błędem w wybieraniu armatury jest kierowanie się na siłę chwilowymi, przemijającymi trendami dotyczącymi koloru i wykończenia baterii. Jest to błędem, ponieważ nie każdy kolor może się sprawdzić w danych okolicznościach. Jeśli w danej lokalizacji jest w wodociągu twarda woda, a instalacja nie jest wyposażona w system zmiękczania wody, wybranie czarnej armatury może być nie najlepszym pomysłem, ze względu na szybko osadzający się kamień.


Błąd nr 3. Nieprawidłowo położone płytki i uszczelnienia

Łazienka z podwójną umywalką i szafkami na wymiar
Łazienka z podwójną umywalką i szafkami na wymiar

Podłoga w łazience powinna składać się z nieco innych warstw i materiałów, niż podłogi w innych pomieszczeniach. O ile oczywistym jest, że powinna być wykonana z wodoodpornych płytek, to mniej osób zdaje sobie sprawę, że również pod płytkami należy położyć warstwy folii izolującej przed wilgocią. Izolacja ta powinna być prawidłowo położona i wywinięta przy ścianach. W przypadku braku takiej izolacji, może się okazać, że na suficie w pomieszczeniu na niższym piętrze pojawia się mokra plama i pleśń.

Również uszczelnienia w miejscach takich jak połączenie wanny ze ścianą powinno zostać wykonane prawidłowo. Nieszczelne połączenia czy źle ułożone płytki mogą prowadzić do przecieków i uszkodzeń, które będą kosztowne w naprawie.


Błąd nr 4. Nieprawidłowa instalacja gniazdek elektrycznych

Łazienka z deszczownicą i nowoczesnymi armaturami
Łazienka z deszczownicą i nowoczesnymi armaturami

Nieprawidłowa instalacja gniazdek elektrycznych w łazienkach może prowadzić do poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Gniazdka w łazience powinny być wyposażone w odpowiednią ochronę. Powinny mieć bolce uziemiające oraz być hermetyczne i bryzgoszczelne, zabezpieczone klapką przed chlapaniem wodą. Nieprawidłowa instalacja standardowych gniazdek może prowadzić do przenikania wilgoci do układu elektrycznego, co zwiększa ryzyko porażenia prądem.

Gniazdka powinny być zamontowane w odpowiednich odległościach od podłogi, wanny, umywalki. Nie powinny znajdować się za blisko, a ich odległość jest uregulowana przepisami.

Należy również przewidzieć odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych, dostosowaną do ilości urządzeń. Należy przewidzieć, czy w łazience będzie pralka, suszarka, może terma elektryczna lub termowentylator. Do tego wszystkiego dochodzi suszarka do włosów, elektryczna szczoteczka do zębów i inne urządzenia AGD.


Błąd nr. 5. Za mało miejsca na przechowywanie

Łazienka z dużą ilością miejsca do przechowywania
Łazienka z dużą ilością miejsca do przechowywania

Brak odpowiedniej przestrzeni do przechowywania jest częstym problemem w łazienkach. Często zapomina się o konieczności zapewnienia miejsca na kosmetyki, brudną bielizną, ręczniki, chemikalia gospodarcze i inne akcesoria. Dlatego warto rozważyć umieszczenie szafek, półek czy innych rozwiązań, które pomogą utrzymać porządek w łazience. Warto wykorzystać na przechowywanie każdą możliwą dostępną przestrzeń, na przykład we wnękach, ponad pralką, czy też ponad spłuczką za sedesem.


Podobają Ci się nasze projekty i realizacje?

Skontaktuj się z nami