Sufit podwieszany w pomieszczeniach biurowych

Sufit podwieszany podświetlany oraz dekoracje ścian w pomieszczeniach biurowych – tworzenie przyjemnej atmosfery w miejscu pracy.

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązujemy do jakości środowiska pracy. Rośnie świadomość tego, że czynniki takie jak oświetlenie i wystrój wnętrz mają istotny wpływ na samopoczucie i wydajność. Sprawia to, że firmy coraz częściej inwestują w projektowanie przestrzeni biurowych, które sprzyjają kreatywności, koncentracji i dobremu samopoczuciu pracowników. Ważne aspekty, które warto wziąć pod uwagę podczas projektowania wnętrz biurowych, to sufity podświetlane oraz dekoracje ścian.

Czym kierujemy się projektując wnętrza biurowe?

W biurach projektowych, takich jak Alfa Styl, projektuje się zgodnie z zasadą: nie stosujemy czegoś, co udaje to, czym nie jest. Projektanci dążą do stworzenia autentycznego, naturalnego, estetycznego i funkcjonalnego otoczenia pracy, jednocześnie dbając o harmonię i zasady ergonomii. Jednak istnieją wyjątki od tej zasady. Mają one na celu poprawę komfortu i atmosfery w miejscach, gdzie spędzamy większość naszego czasu.

Jednym z takich wyjątków jest sufit podwieszany i podświetlany, który można z powodzeniem wykorzystać w biurach. Zastosowanie sufitów podwieszanych podświetlanych z nadrukiem może dać efekt nieba, krajobrazu i roślinności, a tym samym powiększyć optycznie przestrzeń.

Czym jest sufit podwieszany?

Sufit podwieszany to przegroda wizualna zawieszona poniżej prawdziwego sufitu – dolnej płaszczyzny stropu. W przeciwieństwie do stropu nie ma on funkcji konstrukcyjnej w budynku, jest jedynie warstwą wykończeniową o funkcji estetycznej. Warstwa ta tworzy wolną przestrzeń pomiędzy stropem a sufitem widocznym w pomieszczeniu. Składa się z różnych elementów, takich jak listwy, ruszt, płyty (np. gipsowo-kartonowe), lub elastyczny materiał, które są zamocowane na specjalnych profilach lub systemach mocowań.

Jest wiele rodzajów sufitów podwieszanych, różnią się one sposobem montażu i wyglądem. Najpopularniejsze z nich to: sufit podwieszany na kasetony, na listwy, na ruszcie i napinany.

Po co stosuje się sufit podwieszany?

Ukrycie instalacji

W lokalach biurowych, pod sufitem, zazwyczaj przebiegają różne instalacje, na przykład przewody wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, elementy instalacji elektrycznej, oświetleniowej, systemu alarmowego, przeciwpożarowego czy monitoringu. Aby je ukryć ze względów wizualnych, by nie były na widoku, powszechnie stosuje się sufit podwieszany.

Sufit podwieszany - ukrycie instalacji i oświetlenie
Sufit podwieszany – ukrycie instalacji i oświetlenie. Źródło: Pinterest (Link).

Oświetlenie

Kolejnym zastosowaniem sufitu podwieszanego jest wprowadzenie estetycznego i nowoczesnego oświetlenia. Może to być oświetlenie rozproszone lub punktowe, w postaci reflektorów, opraw wpuszczanych w sufit, taśm LED, lamp kasetonowych, plafonów lub diodowych lamp RGB.

Obniżenie wysokości pomieszczenia

Stosuje się go również w celu obniżenia wysokości kondygnacji w świetle, gdy wysokość ta jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do powierzchni wydzielonej przestrzeni/pomieszczenia. Pomaga to uniknąć tak zwanego „efektu studni”.

Akustyka

Jego rola może być nie tylko estetyczna, ale i akustyczna. W takim przypadku sufit wykonuje się z materiałów o właściwościach dźwiękochłonnych. Ten aspekt jest istotny szczególnie w przypadku dużych przestrzeni biur na otwartym planie (open-plan office), w celu tłumienia hałasów, szumu i pogłosu. Często wykorzystuje się to rozwiązanie także w salach konferencyjnych czy pomieszczeniach spotkań z klientem.

Sufity podświetlane – dekoracja

Wykorzystując technologię sufitów napinanych, można uzyskać efekt podświetlenia, który dodaje pomieszczeniom biurowym unikalnego charakteru. Są wykonane z elastycznego materiału, który jest naciągnięty i przymocowany do specjalnych profili umieszczonych na obwodzie. Tworzą gładką i jednolitą powierzchnię bez widocznych spoin czy szwów, co daje nowoczesny i schludny wygląd. Pozwalają też na tworzenie różnych efektów oświetleniowych.

Ciekawym i stosunkowo tanim rozwiązaniem jest zastosowanie płyt plexi z nadrukiem UV, zamiast tradycyjnych kasetonów na profilach. (UV mapping – nakładanie dwuwymiarowych tekstur na powierzchnię trójwymiarowych brył). Cała konstrukcja sufitu jest oświetlana od góry, co daje efekt światła rozproszonego. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Sufit podświetlany dodaje przestrzeni i optycznie powiększa pomieszczenie biurowe. Działa to szczególnie korzystnie w przypadku niewielkich przestrzeni, gdzie każdy centymetr jest cenny.

Sufit podwieszany - napinany, podświetlany, z nadrukiem.
Sufit podwieszany – napinany, podświetlany, z nadrukiem.

Dekoracje a minimalizm

Ważne jest jednak zachowanie umiaru. Nadmiar dekoracji i wzorów lub zbyt intensywne podświetlenie może prowadzić do przemęczenia pracowników. Ilość szumu, czyli elementów dekoracyjnych lub wzorów na ścianach, również ma wpływ na komfort pracy. Zbyt duża liczba elementów dekoracyjnych może być męcząca dla oczu i rozpraszać uwagę. Dlatego starannie dobieramy dekoracje ścienne, aby zachować umiar i stworzyć harmonijne wnętrza biurowe, sprzyjające skupieniu i efektywności.


Zobacz nasze projekty i realizacje:

Projekty wnętrz

Projekty wnętrz

Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio – to tylko ułamek tego, co zrealizowaliśmy. Chętnie opowiemy i pokażemy więcej – zapraszamy do kontaktu!


Nasze realizacje

Nasze realizacje

Nasze realizacje – obejrzysz tu tylko niektóre przykłady naszej kreatywności. Realizacje obejmują salony, sypialnie, a także kuchnie oraz łazienki. Jeżeli nasza filozofia wpisuje się w Twój gust, nie zwlekaj. Zmień swoje otoczenie razem z nami.


Podobają Ci się nasze projekty i realizacje?

Skontaktuj się z nami