Biuro domowe

Osoby pracujące zdalnie potrzebują właściwego miejsca do koncentracji. Biuro domowe powinno zapewniać warunki do komfortowej i wydajnej pracy.

W ostatnich latach jest coraz więcej zdalnych pracowników, którzy pracują w domu. Zawody, w których jest najwięcej zdalnych pracowników to informatyk, programista, projektant, grafik, analityk, pisarz, redaktor, handlowiec online i e-commerce, marketingowiec, makler, itp. Choć praca każdego z nich wygląda inaczej, mają wspólną cechę – wszyscy pracują przy komputerze.

Osobne pomieszczenie czy biurko w sypialni lub salonie?

Praca w sypialni bywa koniecznością

Często nie ma możliwości zorganizowania biura domowego w osobnym pomieszczeniu. Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce w przypadku małych mieszkań i kawalerek, gdzie po prostu nie ma żadnego pomieszczenia poza salonem i sypialnią. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak znaleźć i zaaranżować jakiś kąt z biurkiem i fotelem w sypialni lub pokoju dziennym. Rozwiązanie to, choć często konieczne, nie jest korzystne. Dla większego komfortu oraz zachowania zdrowszych relacji pomiędzy pracą a życiem prywatnym, zaleca się organizację biura domowego w osobnym pomieszczeniu.

Biuro domowe w sypialni
Biuro domowe w sypialni

Biuro domowe w sypialni lub pokoju dziennym – wady

Sytuacja gdy miejsce pracy znajduje się w sypialni lub pokoju dziennym, powoduje problemy z oddzieleniem czasu pracy od czasu wolnego. Sypialnia jest miejscem, które kojarzy się z odpoczynkiem i snem, więc pracując w sypialni możemy być ospali. w dodatku, gdy sypialnia zacznie kojarzyć się z miejscem pracy, trudniej będzie się w niej odprężyć gdy przyjdzie pora na sen. Z kolei praca w salonie wiąże się z hałasami i wieloma rozpraszaczami. Prowadzi to do tego, że pracownik w trakcie pracy nie jest w pełni skoncentrowany i efektywny, ponieważ otaczają go domownicy i życie domowe, bawiące się dzieci i włączony telewizor.

Praca w domu – największa bolączka

Brak oddzielenia czasu pracy od wypoczynku powoduje również przepracowanie. Jest to największa bolączka pracowników zdalnych. Nie mają oni stałej pory, o której wychodzą z pracy. Gdy praca odbywa się z domu, oni z tej pracy po prostu nie wychodzą. Postawienie jasnych granic pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym i ustalenie konkretnej godziny o której kończy się pracę wymaga samodyscypliny. Gdy jej brakuje, praca ciągnie się od rana do godzin nocnych.

Biuro domowe w salonie
Biuro domowe w salonie. Źródło: Pinterest (Link)

Biuro domowe – najlepsze rozwiązanie

Najlepszym rozwiązaniem przy pracy w domu jest biuro domowe w osobnym pomieszczeniu. Choć nie zawsze jest to możliwe, jest to rozwiązanie do którego należy dążyć. Pozwala wyznaczyć granice pomiędzy czasem pracy a czasem spędzanym na relaksie i życiu rodzinnym, co pomaga w zachowaniu równowagi i zdrowia psychicznego. Pomaga również w redukcji stresu i lęku związanego z pracą, co pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Zapewnia warunki do pracy i koncentracji w ciszy, bez rozpraszających czynników. Oddzielone biuro umożliwia lepszą organizację i utrzymanie porządku w miejscu pracy.

Przyjmowanie gości służbowych, klientów i interesantów

Biuro domowe w osobnym pomieszczeniu jest również najlepszą opcją w sytuacji, gdy pracownik będzie przyjmować służbowo gości. Można ich wtedy zaprosić do gabinetu. Na pewno lepiej będzie się czuł zapraszając ich do pomieszczenia przeznaczonego do pracy, zamiast do sypialni lub salonu z kuchnią. W ten sposób nie będzie musiał zapraszać gości biznesowych w prywatną strefę swojego mieszkania. Z tego powodu, najlepiej jest wybrać na biuro pomieszczenie znajdujące się najbliżej drzwi wejściowych.

Jak urządzić wygodne biuro domowe jeżeli pracujesz przy komputerze?

Biuro domowe – stawienie mebli

Przemyśl ustawienie mebli w stosunku do okien i drzwi. Biurko z fotelem nie powinny stać tyłem do drzwi. Siedzenie plecami do drzwi oraz ekran komputera skierowany w stronę drzwi są rozwiązaniem niekomfortowym dla użytkownika. Lepszym pomysłem jest ustawienie biurka bokiem lub przodem do drzwi. Siedzenie twarzą skierowaną w ścianę też nie jest najkorzystniejszą sytuacją. Pamiętaj o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca między biurkiem a ścianą lub innymi meblami, by można było wygodnie manewrować fotelem.

Jeśli będziesz brać udział w zdalnych spotkaniach na kamerce, zastanów się, co będzie widoczne za plecami. Można na przykład za biurkiem postawić biblioteczkę z książkami, będzie ona eleganckim tłem dla spotkań.

Meble ergonomiczne – dla zdrowia i wygody

Dobrze jest zadbać o ergonomiczne parametry wyposażenia, takie jak odpowiednia wysokość fotela, biurka i monitora, aby uniknąć napięcia mięśni i innych problemów zdrowotnych związanych z nieprawidłową postawą. Wygodny fotel, jego nachylenie i wysokość blatu są kluczowe dla utrzymania dobrej postawy i zapobiegania bólom pleców i innym dolegliwościom związanym z długotrwałym siedzeniem. Warto zainwestować w ergonomiczne rozwiązania, takie jak krzesła z regulowanym nachyleniem, wysokością, podłokietnikami, podparciem dla pleców oraz dla głowy.

Coraz popularniejsze robią się nowoczesne i niekonwencjonalne rozwiązania, takie jak biurko do pracy na stojąco, bieżnia przy biurku do pracy na stojąco czy też klęcznik lub piłka gimnastyczna zamiast fotela. Rozwiązania te mają wymuszać prawidłową postawę oraz wzmacniać mięśnie utrzymujące kręgosłup.

Gabinet w domu- meble i organizacja
Biuro odmowe – meble i organizacja

Organizacja przestrzeni roboczej

Ilość potrzebnej przestrzeni na biurku będzie zależała od charakteru pracy przy komputerze, ponieważ niektórym wystarczy laptop, a niektórzy będą potrzebowali mocnego komputera stacjonarnego i kilku monitorów. Na biurku powinno być wystarczająco miejsca do obsługi myszki, klawiatury, postawienia monitora, lub kilku monitorów oraz ewentualnego notatnika czy dokumentów. Należy również wziąć pod uwagę, czy potrzebne będą inne urządzenia peryferyjne, takie jak drukarka, skaner, tablet graficzny, router, słuchawki, kamera, mikrofon czy głośniki. Jeśli tak, trzeba przewidzieć dla nich miejsce, na blacie, półkach, lub specjalnym stoliku albo wózku.

Organizacja i utrzymanie porządku

Należy zadbać o dobrą organizację przestrzeni roboczej, aby utrzymać porządek i zapewnić efektywność pracy. W tym celu warto dobrać odpowiednie półki, szuflady, kontenerki, segregatory, organizery i inne systemy przechowywania. Pozwoli to na łatwą organizację dokumentów, narzędzi, notatek, książek i innych potrzebnych materiałów.

Biuro domowe – oświetlenie

Dobre oświetlenie w miejscu pracy minimalizuje obciążenie wzroku i jest ważne dla komfortu wzrokowego i ogólnej wydajności. Miejsce pracy powinno mieć dostęp do światła naturalnego. Należy również dobrać odpowiednie oświetlenie sztuczne, które pozwoli doświetlić pomieszczenie w pochmurne dni lub wieczorami. Stosuje się światło sufitowe oraz lampy stołowe i biurowe na regulowanym ramieniu.

Biuro domowe - oświetlenie naturalne
Biuro domowe – oświetlenie naturalne

Biuro domowe – wyciszenie pomieszczenia

Jeśli w pracy przeszkadzają hałasujący sąsiedzi lub domownicy, można temu zaradzić na różne sposoby. Można zastosować na przykład panele akustyczne na ścianach, wykładzinę dźwiękochłonną jako wykończeni podłogi, zasłony dźwiękochłonne, uszczelnienie drzwi i okien, drzwi dźwiękoszczelne, lub (w tańszej wersji) drzwi bez przeszklenia.